Przed bankami coraz lepsze perspektywy, analitycy przewidują kolejną podwyżkę stóp procentowych
„Piątkowy odczyt inflacji był wyższy od oczekiwań i wszyscy zaczęli euforycznie oczekiwać podwyżek stóp procentowych w listopadzie” – powiedział analityk BM mBanku Michał Konarski.
Dalsza podwyżka stóp oznaczałaby znacznie wyższe wyniki banków w 2022 roku w porównaniu do dotychczasowych prognoz.
– dodaje.
„Pierwsza podwyżka stóp ma dużo większy wpływ na wyniki banków niż każda kolejna, jednak i tak będą one miały pozytywny wpływ na wyniki banków. Dalsze podwyższenie stóp o 50 pb mogłoby powiększyć wyniki sektora nawet o niskie kilkanaście procent. Po podwyżce stóp konsensusy wyników banków poszłyby w górę” – dodał analityk Erste Securities Łukasz Jańczak.
Dalszy wzrost inflacji
W piątek Główny Urząd Statystyczny podał w szacunku flash, że inflacja CPI w październiku wyniosła 6,8 proc. rdr. Rynek oczekiwał wzrostu o 6,4 proc.
Czytaj także: Inflacja najwyższa od 245 miesięcy: w październiku wzrost aż o 6,8 proc. rdr; będzie kolejna podwyżka stóp procentowych?
Zdaniem analityka BM mBanku, dotychczasowy konsensus rynku na 2022 rok rzadko uwzględniał podwyżkę łącznie o 100 pb.”Podwyższenie stóp w listopadzie oznaczałoby, że wyniki sektora będą znacznie, znacznie lepsze.
„Nawet jeśli oczekiwano podwyżki stóp o 100 pb, to jej wpływ miał być w 2022 roku stopniowy, a teraz może okazać się, że już od początku roku banku będą funkcjonować przy takich podwyższonych stopach” – powiedział Konarski.
„Październikowa podwyżka stóp o 40 pb hipotetycznie podwyższyłaby nasze prognozy na 2022 roku o 7 proc. Podwyżka stóp w listopadzie miałaby kolejny, pozytywny wpływ na nasze prognozy wyników banków w przyszłym roku. Myślę, że prognozy wyników sektora w 2022 roku wzrosłyby dwucyfrowo w porównaniu do obecnych prognoz” – dodał.
Wyraźna poprawa wycen akcji banków na giełdzie
Po odczycie CPI nastąpiła wyraźna poprawa wycen akcji banków na giełdzie, kursy kredytodawców znalazły się blisko lub na wieloletnich maksimach. Po 11.00 indeks WIG Banki wzrósł do 9.522,22 pkt. i znalazł się najwyżej w historii. Około 13.50 indeks WIG Banki zwyżkuje o 2,8 proc. i wynosi 9.373 pkt.
„Myślę, że rynek gra teraz pod wyższe wyniki sektora w 2022 roku” – powiedział Konarski.
Zdaniem Jańczaka, rynek oczekuje w listopadzie podwyżek stóp procentowych, a przy jej braku – akcje banków spadłyby.
„Rynek oczekuje wzrostów, i że to będzie być może początek cyklu. W cenach banków jest wstępnie wyceniony jakiś cykl podwyżek” – powiedział Jańczak.
„Jeśli by się okazało, że stopy jednak w listopadzie nie wzrosną, to raczej czeka nas spadek kursów banków” – dodał.
Październikowa podwyżka stóp procentowych
RPP w październiku nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe, w tym referencyjną o 40 pb do 0,50 proc.
Zdaniem ekonomistów, podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej można oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych. Według Goldman Sachs i Banku Pekao, na posiedzeniu RPP w listopadzie niewykluczona jest podwyżka stóp o 50 pb. Podwyżki w takich skali oczekuje również PKO BP. Ekonomiści Citi Handlowego oceniają, że na tym posiedzeniu nie można wykluczyć podwyżki stóp o 75 pb.