Protokół z posiedzenia FOMC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Środowa sesja została zdominowana przez informacje docierające z banków centralnych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, podczas lutowego posiedzenia BoE podjął decyzję o utrzymaniu na dotychczasowym poziomie podstawowych parametrów polityki monetarnej, pozostawiając stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz podtrzymując założenia tzw. forward guidance, ogłoszone przy okazji publikacji kwartalnego raportu na temat inflacji.

Zgodnie z zapowiedziami, stopy procentowe mają pozostać na rekordowo niskim poziomie nawet wtedy, gdy bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadnie poniżej poziomu 7%. W tej sytuacji, ekonomiści spodziewają się, że BoE podejmie decyzję o ich podniesieniu nie wcześniej niż w II kwartale 2015 roku. Popołudniu uwagę inwestorów przyciągnęły również wiadomości napływające zza Oceanu, gdzie opublikowano protokół z ostatniego posiedzenia Fed pod przewodnictwem Bena Bernanke. Większość członków FOMC opowiedziało się za dalszym kontynuowaniem ograniczania programu QE3 – czytamy w dokumencie.  

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną w Japonii. W ciągu dnia poznamy również informacje o wysokości indeksów PMI dla sektorów przemysłowych oraz usługowych po obu stronach Oceanu.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska