Program „Mój prąd”: ruszył drugi nabór wniosków o dofinansowanie. Jak wypełnić formularz przez internet?

Program „Mój prąd”: ruszył drugi nabór wniosków o dofinansowanie. Jak wypełnić formularz przez internet?
Ceny prądu Fot. stock.adobe.com/Eisenhans
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ruszył drugi nabór o dofinansowanie w ramach programu "Mój prąd". Pamiętaj, zamiast jeździć do urzędu z dokumentami, swój wniosek możesz złożyć przez internet.
Oferowane w programie #MójPrąd dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji @MC_GOV_PL

132 miliony złotych dofinansowania dla ponad 27 tysięcy instalacji – to najkrótsze podsumowanie pierwszego naboru w ramach programu „Mój prąd”. Właśnie ruszył drugi nabór. Pamiętaj, wniosek o dofinansowanie najłatwiej jest złożyć przez internet.

Profil i kilka minut

– Aby online złożyć wniosek o dofinansowanie, potrzebujemy jedynie profilu zaufanego lub e-dowodu Załatwienie tej sprawy zajmuje tylko kilka minut – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zainteresowanie naszą e-usługą pokazuje, że wiele osób na nią czekało. W pierwszym naborze skorzystało z tej możliwości kilka tysięcy osób – dodaje szef MC.

Czytaj także: Program “Mój prąd”: ruszył drugi nabór wniosków, ok. 600 mln zł dofinansowania >>>

„Mój prąd” to prawdopodobnie największy w Europie program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) dla osób fizycznych. To miliard złotych na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej).

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

Drugi nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do 18 grudnia 2020 r. Zasady programu nie zmieniają się.

Oszczędzaj prąd

Chcesz złożyć wniosek online, ale nie wiesz od czego zacząć? W pierwszym kroku przygotuj elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów, które trzeba załączyć do wniosku. Oto, o jakie dokumenty chodzi:

kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej. Kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,

dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,

zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,

oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Czytaj także: „Mój prąd”: w budżecie programu miliard złotych. Od teraz wnioski można składać również online >>>

Pamiętaj też o loginie i haśle do profilu zaufanego (PZ). Jeśli nie masz profilu zaufanego, załóż go na stronie www.pz.gov.pl.

– Z profilu zaufanego korzysta już niemal 5 milionów Polaków. Jego wciąż rosnąca popularność jest najlepszym dowodem na to, że warto go mieć – mówi minister Marek Zagórski.

Elektroniczne wersje dokumentów przygotowane. Co dalej? Pierwszy krok to wizyta na portalu GOV.PL. Będąc tam zaloguj się do panelu Mój GOV i wybierz e-usługę „Skorzystaj z programu Mój prąd„.

Oto kolejne wskazówki:

Kliknij przycisk Złóż wniosek o dofinansowanie.

Zaloguj się (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).

Wypełniej wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że w swoim wniosku podałeś poprawny e-mail. To na ten adres otrzymasz potwierdzenie podjętej decyzji.

Dołącz wymagane załączniki.

Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).

Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP na panelu Mój GOV i na podany we wniosku adres e-mail.

Gotowe!

WAŻNE! Po wysłaniu wniosku nie możesz go edytować, ani podmieniać w nim załączników.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji