Prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI o dołączeniu Polski do ogólnoeuropejskiego funduszu gwarancyjnego
-Rozpoczynający właśnie działalność operacyjną Fundusz Gwarancyjny, stworzony w duchu solidarności przez Państwa Członkowskie Unii Europejskiej i Europejski Bank Inwestycyjny, jest ważnym elementem wsparcia polskich podmiotów, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), dotkniętych przez pandemię COVID-19.
Mechanizm finansowy w wysokości 25 mld euro zapewni finansowanie europejskim przedsiębiorstwom, które są rentowne w perspektywie długoterminowej, ale które borykają się z trudnościami spowodowanymi obecnym kryzysem – mówi Teresa Czerwińska.
– Co najmniej 65% środków przeznaczono dla MŚP w Europie. W ramach mobilizowania środków w Polsce, EBI będzie współpracować z krajowymi instytucjami finansowymi, w tym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Należy podkreślić, że EFG to kolejna inicjatywa, w której Państwa Członkowskie i instytucje unijne łączą siły w tworzeniu nowych instrumentów pomocy i wsparcia dla gospodarki oraz społeczeństwa naszego kontynentu.
Warto przypomnieć, że od początku pandemii, EBI zapewnił 24,9 mld euro na projekty związane z walką z COVID na całym świecie – dodaje wiceprezes EBI.
Czytaj także: Koronawirus: Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie.
Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.