Produkcja przemysłowa w dalszym ciągu szybko rośnie

Produkcja przemysłowa w dalszym ciągu szybko rośnie
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spośród polskich danych w tym tygodniu największe zainteresowanie wzbudziły październikowe wyniki produkcji przemysłowej. Międzyrocznie wzrosła po korekcie sezonowej o 9,7%. Natomiast nie biorąc pod uwagę tej korekty wzrost osiągnął poziom 12,3%.

Wyższą produkcję wykazały również 32. z 34. branż. Wzrost w porównaniu rokrocznym odnotowano głównie w przemyśle maszynowym i tekstylnym. Na podstawie wskaźników wiodących możemy się spodziewać kontynuacji tego trendu. Należy jednak pamiętać, że takie tempo jest niemożliwe do utrzymania przez dłuższy okres i najprawdopodobniej produkcja przemysłowa wkrótce zwolni. Potwierdza to również fakt, że na dobry wynik w październiku br. wpływ miały dużo słabsze dane z zeszłego roku oraz jeden dodatkowy dzień roboczy. Do tego dołożył się również wzrost cen w przemyśle. Mimo to opublikowane wyniki są bardzo pozytywne.

W tym tygodniu spośród środkowoeuropejskich walut zainteresowanie wzbudza czeska korona. Po zakończeniu reżimu interwencji, CZK nadal się umacnia i można się spodziewać, że w dalszym ciągu się tak będzie. Co więcej, Gubernator Narodowego Banku Czeskiego, Jiri Rusnok zapowiedział, że na przyszłym, grudniowym posiedzeniu na 50% stopy procentowe zostaną podniesione. Nawet jeśli tak się nie stanie, to prawdopodobnie nastąpi to przy kolejnej możliwej okazji. Wyższe stopy procentowe mogłyby pomóc koronie w dalszym umocnieniu.

Złoty w tym tygodniu się umocnił i jego kurs w stosunku do euro w piątek rano wynosił 4,21 EUR/PLN. Kurs eurodolara był na poziomie 1,18 EUR/USD.

Malwina Krakus

Akcenta