Proces „Cassandra” odroczony do 6 kwietnia
Włoskie media przypominają, że sprawa wiąże się z dochodzeniem prowadzonym przez prokuraturę rzymską, koordynowanym przez zastępcę prokuratora Paolo Ielo, w którym postawiono tezę o istnieniu siatki korupcyjnej obejmującej biura „autonomicznej administracji monopoli państwowych”.
W związku z tą sprawą, zastępca prokuratora Rzymu Alberto Pioletti złożył wniosek o postawienie w stan oskarżenia menedżerów i współpracowników firmy Philip Morris oraz przedstawicieli administracji państwowej, którzy mają odpowiedzieć za zarzuty o czyny o charakterze korupcyjnym.
Dochodzenie – zgodnie z zawartością akt prokuratury w Rzymie – zakłada „trwałe podporządkowanie funkcji publicznej”, to znaczy kierowników monopoli państwowych, którzy rzekomo „ujawniali wiadomości i dokumenty nabyte w drodze urzędowej oraz faworyzowali pracowników Philip Morris Italia ze szkodą dla innych konkurencyjnych producentów”.
O co chodzi w śledztwie „Cassandra”
Dziennikarka Saula Caia w artykule pt. „Sprawiedliwość i bezkarność” z 29 września ub. roku napisała: „Firmie Philip Morris Italia grozi proces: rzymscy prokuratorzy wnoszą o postawienie w stan oskarżenia byłych menedżerów oskarżonych o korupcję. Zastępca prokuratora Rzymu Alberto Pioletti zarzuca firmie, że jej menedżerowie i współpracownicy próbowali przekupić niektórych dyrektorów Agencji Celnej i Monopolistycznej, uzyskując w zamian poufne informacje o cenach papierosów, konkurentach rynkowych i ewentualnych kontrolach”.
Portal www.ilfattoquotidiano.it podał wówczas, że menadżerom i współpracownikom Philip Morris Italia zarzuca się próbę przekupienia niektórych dyrektorów Urzędu Celno-Monopolistycznego w zamian za poufne informacje o cenach papierosów, konkurentach rynkowych i ewentualnych kontrolach administracyjnych.
Według informacji z prokuratury, na które powołało się to medium, Leo Checcaglini, współpracownik firmy, w okresie od stycznia do lipca 2018 r. „budował relacje” z kierownikami Ministerstwa Gospodarki i Finansów, a po uzyskaniu ściśle tajnych informacji dzielił się nimi z najwyższym kierownictwem, włączając byłego prezesa i byłego dyrektora generalnego Philip Morris Italia.
Obrona tytoniowego giganta
Linią obrony giganta tytoniowego – Philip Morris Italia, który w międzyczasie zmienił kierownictwo firmy, jest twierdzenie, że były konsultant Checcaglini działał w interesie osobistym i bez mandatu firmy.
W przypadku wycieku informacji o zmianie cen firma będzie starała się wyjaśnić, że nie miałaby przewagi rynkowej nad konkurentami, biorąc pod uwagę, że zgodnie z prawem producent może w każdej chwili zgłosić żądanie zmiany ceny, a następnie Agencja ds. Monopolu ma obowiązek opublikować wniosek w Dzienniku Urzędowym w ciągu 45 dni od otrzymania wniosku, który wchodzi w życie w dniu publikacji.
Z tego powodu, nawet gdyby wiedziała o zmianie kilka dni po jej opublikowaniu, nie miałaby czasu na przystąpienie do jej stosowania.
Podczas kontroli w sklepach tytoniowych pod kątem ogłoszeń o „zablokowanych cenach” sankcje administracyjne są nakładane na poszczególnych sprzedawców detalicznych, a nie na firmę Philip Morris Italia, i z tego powodu firma, nawet gdyby wiedziała o kontrolach z wyprzedzeniem, nie miałaby z tego tytułu zysku.
Philip Morris Italia, z którym skontaktował się portal Ilfattoquotidiano.it, „pokłada najwyższe zaufanie w systemie sądowniczym i ma nadzieję na szybkie zbadanie faktów”.
Firma uważa, że zarzuty przeciwko niej są bezpodstawne i będzie się bronić na wszystkich odpowiednich frontach, aby udowodnić, iż zarzucane jej działania nie miały miejsca”.
Gigant tytoniowy pragnie zwrócić uwagę, że przestrzega „ścisłych procedur i kontroli regulujących interakcje pracowników i konsultantów z urzędnikami” oraz że „procedury te są skrupulatnie egzekwowane w całej organizacji”.
Źródła:
http://www.agipress.it/agipress-news/attualita/attualita-2/indagine-cassandra-rinvio-ad-aprile.html
https://www.joyfreepress.com/2021/01/18/327950-rinviata-la-prima-udienza-del-processo-cassandra/
https://www.nellanotizia.net/scheda_it_98246_Rinviata-la-prima-udienza-del-processo-Cassandra_1.html