Prezydent Biden podpisał ustawę budżetową: 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy

Prezydent Biden podpisał ustawę budżetową: 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy
Joe Biden By Adam Schultz - https://www.whitehouse.gov/administration/president-biden/ (direct download link), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103323939
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dzięki tej ustawie budżetowej będziemy mogli dalej wspierać naród ukraiński, który broni swojego kraju przed rosyjską inwazją - podkreślił prezydent USA Joe Biden przed podpisaniem we wtorek amerykańskiego budżetu, w którym zawarto 13,6 mld USD na pomoc dla Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz na wsparcie sąsiednich państw, na które wpłynęła rosyjska inwazja.

„Agresja Putina na Ukrainę zjednoczyła ludzi w całej Ameryce, zjednoczyła nasze dwie partie w Kongresie (…) i zmusiła nas do podjęcia wykonywanych właśnie pilnych kroków” – powiedział Biden w przemówieniu poprzedzającym uroczyste podpisanie ustawy budżetowej.

W ciągu ostatniego roku USA przeznaczyły już 1,2 mld USD na pomoc Ukrainie

Amerykański prezydent przypomniał, że w ciągu ostatniego roku USA przeznaczyły już 1,2 mld USD na pomoc Ukrainie, w tym przekazywane bezpośrednio ukraińskim siłom zbrojnym uzbrojenie przeciwpancerne i środki wzmacniające obronę przeciwlotniczą. Jak zaznaczył, podpisany budżet pozwoli na kontynuację tych działań.

Lepsze wsparcie humanitarne ukraińskiego narodu

Przyjęta wcześniej przez obie izby Kongresu ustawa budżetowa pozwoli również na lepsze wsparcie humanitarne ukraińskiego narodu – przekazał Biden.

„Ta wojna zmusiła już do uchodźstwa 3 mln Ukraińców, a ich liczba codziennie rośnie (…) wewnątrz kraju pomocy humanitarnej potrzebuje 12 mln osób” – podkreślił Biden. Dodał, że działania wspierające uchodźców i mieszkańców Ukrainy są prowadzone we współpracy z partnerami w Europie i poza nią.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Nasi eksperci pracują na miejscu, w Polsce i innych krajach, by na bieżąco oceniać skalę potrzeb i dostarczać pomoc potrzebującym tak szybko, jak to możliwe – zaznaczył amerykański prezydent. Dodał, że w ciągu ostatnich tygodni na pomoc humanitarną dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju przeznaczono blisko 300 mln USD.

Oprócz pomocy uchodźcom, cały czas dostarczamy pomoc humanitarną na Ukrainę, co jest bardzo trudne, bo nieustannie trwają tam rosyjskie ataki – przekazał Biden.

Pomoc gospodarcza dla Ukrainy i jej sąsiadów

Zapisana w amerykańskim budżecie kwota na pomoc dla Ukrainy zostanie również przeznaczona na pomoc gospodarczą dla Ukrainy i jej sąsiadów, na których wpłynęła ta wojna – zapowiedział amerykański prezydent. Doprecyzował, że ta część wsparcia będzie obejmowała gwarancje pożyczkowe i bezpośrednie wsparcie finansowe, w tym dla energetyki i cyberbezpieczeństwa.

Biden dodał, że o dalszych szczegółach dotyczących pomocy dla Ukrainy poinformuje w środę.

Źródło: PAP BIZNES