Prezesi Oddziałów ZNP domagają się skuteczniejszego nadzoru nad samorządami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dzieci.szkola.01.250x16724 października br, Prezesi Oddziałów ZNP, zebrani w siedzibie Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, stanowczo zaprotestowali przeciw wyzbywaniu się przez organy władzy samorządowej ustawowych zadań oświatowych.

W opublikowanym na stronie www.znp.edu.pl stanowisku czytamy: „Samorządy, pod pretekstem dbałości o jakość kształcenia, kierując się wyłącznie przesłankami ekonomicznymi dążą do przeforsowania restrykcyjnego pakietu oszczędnościowego w edukacji. Ich propozycje są nastawione głównie na przekazywanie samorządowych szkół fundacjom, stowarzyszeniom i spółkom, wprowadzenie mechanizmów rynkowych do systemu edukacji oraz zminimalizowanie nadzoru pedagogicznego i dalszą decentralizację oświaty. Przyjęcie takich rozwiązań prowadzi do demontażu publicznej edukacji i będzie skutkowało obniżeniem jakości kształcenia młodego pokolenia Polaków.

Niewłaściwe zarządzanie finansami publicznymi przez część samorządów, nietrafione inwestycje, nie mogą prowadzić do szukania oszczędności w oświacie. Forsowanie takiego kierunku działań świadczy o nierozumieniu roli i znaczenia edukacji w rozwoju lokalnych społeczności. (…)

Dlatego popieramy zaproponowane przez przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży rozwiązania, mające na celu ukształtowanie nadzoru prawnego nad jednostkami samorządu terytorialnego na miarę demokratycznego państwa, tj.:

  1. zobowiązanie wojewodów oraz kuratorów oświaty przez właściwych ministrów do rzetelnej analizy aktów prawa stanowionego przez organy samorządu terytorialnego,
  2. wprowadzenie instrumentu umożliwiającego Prezesowi Rady Ministrów ujednolicanie rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów,
  3. rozszerzenie uprawnień nadzorczych wojewodów,
  4. wprowadzenie zakazu łączenia funkcji kuratora oświaty z mandatem radnego j.s.t.,
  5. wprowadzenie zakazu prowadzenia szkół z wykorzystaniem mienia publicznego (w tym dotacji) przez osoby, które pełnią funkcje w organach jednostek samorządu terytorialnego,
  6. dokonanie nowelizacji prawa tak, aby organizacjom społecznym, w tym związkom zawodowym, przyznać szersze prawo zaskarżania do sądu administracyjnego uchwał i zarządzeń wydawanych przez organy j.s.t..”

Pełny tekst Stanowiska znajduje się na stronie www.znp.edu.pl.

Źródło: www.znp.edu.pl