Prezes Związku Polskiego Leasingu, dostęp rolników do finansowania nie jest zagrożony
W ubiegłym roku obserwowaliśmy wysoką sprzedaż nowych ciągników rolniczych (43% wzrost rejestracji r/r, a liczba nowych rejestracji przekroczyła 14 tys. sztuk). Podobnie było w rekordowym dla branży leasingowej 2014r.
Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy poprzez odpowiednie zarządzanie zamówieniami poradzili sobie lepiej niż firmy w Europie Zachodniej, gdzie rynki nie odnotowały aż tak wysokich wzrostów.
Tak dobre wyniki sprzedaży maszyn przełożyły się na wyniki firm leasingowych, które w ubiegłym roku sfinansowały maszyny rolnicze o wartości 6,4 mld zł, czyli o 18,3% więcej niż rok wcześniej. Równie dobrych wyników spodziewamy się w 2022r.
Właściwa reakcja Sejmu i Senatu
Prognozy Związku Polskiego Leasingu mówią o 13,1 proc. wzroście wartości finansowanych przez branżę leasingową maszyn i urządzeń. Duży udział w tym segmencie rynku mają maszyny rolnicze.
Te optymistyczne prognozy dla rynku dziś wyglądałyby inaczej, gdyby Senat i Sejm nie cofnęły niekorzystnych przepisów w zakresie kodeksu postępowania cywilnego.
Ograniczony dostęp do finansowania spowodowałby trudności w wykorzystaniu środków z funduszy unijnych m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Dla przypomnienia: przepisy uchwalone 2 grudnia 2021r. prowadziły do faktycznego odcięcia rolników od finansowania przez instytucje finansowe – w tym firmy leasingowe.
Oddalone zagrożenie braku finansowania dla rolników
Dzięki wspólnemu i solidarnemu działaniu sektora bankowego, leasingowego, przedstawicieli izb rolniczych i innych środowisk w rekordowym tempie wprowadzono zmiany legislacyjne, polegającej na przywróceniu stanu prawnego, jaki obowiązywał przed wejściem w życie ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. Gdyby zmiany nie weszły w życie, zagrożona byłaby dalsza modernizacja polskiego rolnictwa.
Ograniczony dostęp do finansowania spowodowałby trudności w wykorzystaniu środków z funduszy unijnych m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, które obejmują inwestycje wspierane bardzo aktywnie przez leasingodawców, a także nowych programów (Programu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027).
Należy podkreślić, że z puli trwającego programu tj. ponad 18 mld EURO, do wydania zostało ponad 6 mld EURO.