Prezes ZMP lobbuje wśród parlamentarzystów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.pioro.01.250xPo pierwszym czytaniu projektu obywatelskiego ustawy o zmianie ustawy o dochodach jst trafi on prawdopodobnie pod obrady połączonych komisji sejmowych. Informacja o tym pojawiła się podczas spotkania prezesa ZMP z wielkopolskimi parlamentarzystami.

Podczas spotkań, które samorządowcy z miast wraz ze Związkiem Miast Polskich organizują w całej Polsce, chcemy w bezpośredniej rozmowie przekazać motywy, które doprowadziły do powstania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST – powiedział podczas spotkania zorganizowanego w Urzędzie Miasta Poznania prezydent Ryszard Grobelny. 3 grudnia 2012 roku na jego zaproszenie odpowiedziało siedmioro wielkopolskich parlamentarzystów: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), dziś pełniąca funkcję pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, posłowie Krystyna Łybacka (SLZ), Waldy Dzikowski (PO), Tomasz Górski (Solidarna Polska), Jacek Tomczak (PO), Arkady Fiedler (PO) oraz senator Jadwiga Rotnicka (PO).

Spotkanie odbyło się na dwa dni przed posiedzeniem Sejmu, na którym zaplanowane zostało pierwsze czytanie obywatelskiego projektu (został on zarejestrowany jako druk sejmowy nr 848, a jego pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu 6 grudnia 2012 r.).

Prezydent Poznania przypomniał parlamentarzystom, że już od początku 2008 roku polskie samorządy biły na alarm, że zmiany, które zostały wprowadzone w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zmiany w innych przepisach narzucone samorządom, uchwalone w latach 2006 i 2007 przyniosą najpoważniejsze negatywne skutki finansowe dla gmin, powiatów i województw w latach 2011, 2012 i 2013 oraz spowodują powstanie luki w samorządowych finansach, która w kolejnych latach bogatszym uniemożliwi inwestowanie i rozwój, a uboższym – nawet uchwalenie kolejnych budżetów.

Przez ostatnie 4 lata informowaliśmy o tym, jednak mimo to nie zostały przez rząd i parlament podjęte żadne działania, dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy – mówił prezes Związku Miast Polskich.- Projekt proponuje zwiększenie udziału samorządów w PIT, gdyż to właśnie ten podatek jest najpoważniejszą przyczyną dziury budżetowej. Nasz projekt jest prosty, ale to jego zaleta. Zakłada bardzo przewidywalne kwoty dla jst w poszczególnych latach. Dodatkowo przyniesie też pozytywne zmiany w zakresie tzw. „janosikowego”, które przy niskich dochodach samorządów nie funkcjonuje najlepiej.

Poseł Waldy Dzikowski, pełniący w obecnej kadencji funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przypomniał prezydentowi Grobelnemu rozumienie odpowiedzialności zapisane w – jak się wyraził – strategii państwa.

Odpowiedzialność za państwo należy rozumieć tak, że jak jest sukces, to wspólnie go przeżywamy, a gdy przychodzi recesja, to tą biedą też dzielimy się wspólnie. W kwestii zaproponowanej w obywatelskim projekcie rekompensaty za ubytki dla samorządów stwierdził, że pieniędzy na nią w budżecie państwa nie ma. Przyznając, że faktycznie polskie samorządy są jednym z najpoważniejszych beneficjentów środków unijnych przypomniał, że w Europejskim Banku Inwestycyjnym czynione są starania, by inwestycje samorządowe były dotowane.

Przekonywał, iż mimo, że w Sejmie przy okazji czytania projektu obywatelskiego spotka samorządy wiele miłych i życzliwych słów, na znalezienie 8 miliardów, o które grę toczą samorządy, nie ma co liczyć. Tymczasem prezydent Poznania przekonywał parlamentarzystów, że za dwa lata, przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi Sejm coś będzie musiał zrobić z tym problemem, gdyż wszystko wskazuje na to, że system się załamie.

Do państwa parlamentarzystów musi dotrzeć informacja, że mamy do czynienia z rzeczywistym, a nie wydumanym problemem – mówił R. Grobelny.- Minister Rostowski próbuje przetrwać, tymczasem, przesuwanie tych problemów w czasie kumuluje je. Kumulacja nastąpi przy uchwalaniu samorządowych budżetów na 2014 rok. Okaże się, że wiele samorządów nie będzie w stanie spłacać swojego zadłużenia i wtedy stanie się to problemem centralnym. Już dziś wiadomo, że 160 powiatów będzie miało za dwa lata problem z uchwaleniem budżetów. Kilka bogatych miast już rezygnuje z realizacji unijnych projektów inwestycyjnych – ostrzegał prezes ZMP.

Ostatecznie uczestnicy spotkania zostali poinformowani przez posła Waldy Dzikowskiego, że projekt obywatelski zostanie skierowany do prac dwóch komisji sejmowych – Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych. Tam posłowie analizując szczegółowo każde zadanie samorządów mają szukać pieniędzy dla jst.

źródło: www.zmp.pl