Prezes PFR na Forum Ekonomicznym w Karpaczu: proces zamiany WIBOR na WIRD zajmie 2 – 3 lata

Prezes PFR na Forum Ekonomicznym w Karpaczu: proces zamiany WIBOR na WIRD zajmie 2 – 3 lata
By Anna Mościcka - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53208155
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o WIRD, ale należy zakładać, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata - powiedział dziennikarzom prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Nie przyjęliśmy jeszcze ostatecznie „roadmapy”, ale należy zakładać, że ten proces zajmie maksymalnie dwa-trzy lata.

– powiedział Borys.

Czytaj także: To WIRD ma zastąpić WIBOR; dokonano wyboru nowego wskaźnika >>>

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników wybrał indeks WIRD jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym.

Kolejnym krokiem KS NGR będzie przyjęcie mapy drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR wskaźnikiem WIRD.

Kredyty oparte o WIRD od przyszłego roku

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę.

W mojej ocenie banki będą miały możliwości oferowania kredytów hipotecznych w oparciu o WIRD od przyszłego roku.

„W większości krajów ta tranzycja wyglądała tak, że na początek wchodziły nowe produkty, później był taki okres do dwóch lat tranzycji całego portfela na nową stawkę, ze spreadem korygującym. Więc zakładam, że od początku przyszłego roku w polskim sektorze bankowym pojawią się kredyty oparte o nową stawkę, bo banki mają tu też coś do wygrania. Nowa stawka jest niższa, więc pierwsze banki, które zdecydują się na przejście na nową stawkę, będą bardziej konkurencyjne na rynku” – powiedział Borys w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„W tej chwili prognozy pokazują, że w tym roku GPW Benchmark rozpocznie regularne publikowanie nowego benchmarku, więc umożliwi to już tworzenie produktów w oparciu o nową stawkę. I nawet brak początkowo instrumentów zabezpieczających nie stanowi tutaj bariery, dużą część portfela kredytu hipotecznego zabezpiecza się po stronie depozytowej, to nie jest bariera” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES