Prezes GPW: liczymy, że innowacyjne firmy zdominują indeks WIG20

Prezes GPW: liczymy, że innowacyjne firmy zdominują indeks WIG20
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) liczy, że innowacyjne firmy z globalnymi produktami docelowo zdominują indeks WIG20, poinformował ISBnews.tv prezes Marek Dietl.

#MarekDietl, prezes @GPW_WSExchange: przyszłość polskiej gospodarki zależy od innowacyjnych firm, które będą miały skalowalny produkt sprzedawany na całym świecie #innowacje #GPW

– Przyszłość polskiej gospodarki zależy od innowacyjnych firm, które będą miały skalowalny produkt sprzedawany na całym świecie. Polska pierwszy raz w historii włącza się w wyścig z potęgami gospodarczymi o to, aby zdobyć prymat na rynku światowym. Giełda jest miejscem, gdzie te innowacyjne firmy ze skalowalnym, globalnym produktem spotykają się z pieniędzmi, z inwestorami. Już mamy firmy na wszystkich etapach rozwoju, czyli mamy początkujące na rynku NewConnect, średniej wielkości firmy na rynku głównym i mamy w WIG20 największą polską firmę produkującą gry. Liczę że za 10-20 lat będziemy mieli dominującą rolę w WIG20 tych, którzy mają produkty skalowalne globalne – powiedział ISBnews.tv Dietl.

W jego ocenie, największy potencjał mają sektory, w których jest ważne połączenie kreatywności z ciężką pracą, czyli rozwijaniem biznesu.

Najbardziej innowacyjny segment gier

– Na pierwszym miejscu pod względem innowacji jest segment gier, tam jest bardzo ważna kreatywność. Polacy są bardzo kreatywni, a jednocześnie umiemy ciężko pracować i te produkty wytrwale sprzedawać. Drugi element to są wszystkie zastosowania innowacji w sektorze B2B, czyli pomiędzy przedsiębiorstwami. 2/3 PKB Polski powstaje właśnie w relacjach B2B. W tych relacjach znaczenie ma doskonałość technologiczna. Mamy bardzo dobrych inżynierów, którzy tworzą bardzo dobre produkty i rozwiązania informatyczne i właśnie w relacjach z innymi firmami potrafią się bardzo dobrze odnaleźć – wskazał prezes.

Giełda zorganizowała Innovation Day, gdzie prezentuje notowane na jej parkiecie innowacyjne spółki.

– Patrzymy na to, jak ciekawa i innowacyjna jest dana technologia i to jest dla nas długoterminowa inwestycja w to, żeby budować postrzeganie giełdy jako dobrego miejsca dla spółek technologicznych, ale również dawać szanse tym spółkom, które są często poniżej radaru dla analityków finansowych, żeby się pokazały. Chcemy powtarzać Innovation Day i mieć własną imprezę dotyczącą innowacyjności – podsumował prezes GPW.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: Sebastian Gawłowski, ISBnews