Prezentacja: Nasze patronaty: Eoropower 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

eds.2010.12.k4.foto.072.a.200xPolski sektor - europejski charakter - pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, zorganizowana w Warszawie, 13 edycja Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EUROPOWER.

Maciej Małek

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister środowiska Andrzej Kraszewski, parlamentarny zespół ds. energetyki oraz pracodawcy RP.

Priorytetem bezpieczeństwo

Podczas pierwszego dnia panelu inauguracyjnego zaproszeni goście dyskutowali na temat „Bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Ze względu na znaczący udział przestarzałych zakładów energetycznych i zdekapitalizowaną infrastrukturę przesyłową Polsce grozi ryzyko powtarzających się blackout. Eksperci, przedstawiciele firm prywatnych i politycy wskazywali na bariery stojące na drodze do poprawy sytuacji oraz możliwe rozwiązania.

Uczestnicy panelu „Energetyka atomowa – droga Polskiej Grupy Energetycznej PGE SA do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej” oceniali stan przygotowań do jej uruchomienia oraz omawiali możliwe rozwiązania poszczególnych aspektów programu atomowego. Przedstawiono potencjalne źródła pozyskiwania paliwa jądrowego oraz metody składowania odpadów.

Ostatni panel dotyczył energetyki odnawialnej („Energetyka odnawialna przyszłością Europy”). Szacowano potencjał energetyki odnawialnej w Polsce i Europie, wpływ farm wiatrowych na życie mieszkańców czy możliwości wykorzystania biomasy do produkcji energii.

 

Maciej Lisowski, partner zarządzający w Kancelarii Gospodarczej Euro-Infor Sp. z o.o.

Na ile konferencja przybliży wypracowanie rozwiązań koniecznych do podjęcia wyzwań, jakie stoją przed polską energetyką?

– Akademicka szerokość pytania sprawia, że wymaga dwubiegunowej odpowiedzi. Koniecznością jest wszechstronnie pojęta edukacja, wobec której stoją wszyscy funkcjonujący w tym biznesie, bo to oni będą kreować strategie swoich firm w nadchodzących latach. Jeżeli pokażemy jasną perspektywę, co i w jaki sposób jest możliwe do osiągnięcia, jest szansa, że zechcą z tej wiedzy skorzystać. Po konferencji powinni zatem uzyskać wiedzę na temat, gdzie poszukiwać ludzi dysponujących niezbędnymi kompetencjami.

Trzy obszary warunkujące pomyślny rozwój branży…

– Poszukiwanie składa się z wielu komponentów opisanych szczegółowo w opracowaniach na temat bezpieczeństwa energetycznego. Wiemy, gdy idzie o terytorium Polski, czego oczekiwać po zasobach ropy i gazu ziemnego. Problemem jest pozyskanie kapitału koniecznego do ich wykorzystania. Perspektywy są jednak znane i skłaniają do ostrożnego optymizmu.

Czy to oznacza dobry interes?

– Na zyski liczą nie tylko banki, lecz także liczne grono inwestorów branżowych, zatem mamy szerokie możliwości manewru. Nie należy zaniedbywać żadnej z nich.

Jakie bariery są do pokonania?

– Technologie, rachunek opłacalności, ograniczenia natury prawnej, wreszcie opór lokalnych społeczności.

Czy w warunkach gospodarki opartej na węglu sprostamy wyzwaniom, jakie niesie emisja CO2?

– Sprawa wymaga biznesowego potraktowania i to w obu aspektach. Z jednej strony mam na myśli limity emisji i obrót nimi, czyli mówiąc kolokwialnie, biznes papierowy, z drugiej – odzyskiwanie dwutlenku węgla i uzysk w drodze jego przerobu substancji użytecznych, w tym węgla. Stwarza to nową perspektywę, gdy idzie o budowanie nowej, nieinwazyjnej relacji branży ze środowiskiem naturalnym.

Jaki model rynku chcemy budować w perspektywie 15-20 lat?

– To w branży bliska perspektywa, która da odpowiedź na takie choćby pytanie, jak ekonomiczne uzasadnienie do wydobycia gazu łupkowego. Co do potencjału, jakim dysponujemy, to nie ulega kwestii, że za dwa-trzy lata, nasze zaplecze naukowe sprosta opracowaniu technologii wydobywczych. Problemy stwarzać może brak potencjału wykonawczego. W modelu zachodnim (USA, Kanada) wyspecjalizowane firmy przygotowują proces technologicznej i energetycznej eksploatacji złoża. Na dzisiaj jest możliwość pozyskania niezbędnego kapitału, czekamy jednak na potwierdzenie istnienia zasobów eksploatacyjnych ekonomicznie, by zaplecze wykonawcze niezbędne dla poszukiwań i procesu przygotowania wydobycia stało się realne.

Gaz łupkowy szansą i nadzieją

Drugi dzień konferencji otworzył panel „Gaz z łupków – perspektywy rozwoju w Polsce”. Istnieje realne prawdopodobieństwo, że gaz łupkowy całkowicie zmieni oblicze nie tylko rynku gazu, ale również całego sektora energetycznego zarówno w Europie, jak i na świecie. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat technologii wydobywania oraz potencjalnych zasobów shale gas Polski i Europy.

Kolejny panel dotyczył „Rynku ropy w Europie Środkowo-Wschodniej”. Paneliści skupili się na takich zagadnieniach, jak infrastruktura przesyłowa Europy Środkowo-Wschodniej, rezerwy ropy w Polsce i w regionie, potencjalne kanały dostaw ropy do Polski, biopaliwa czy wydobycie ropy na Bałtyku.

Konferencja EUROPOWER zakończyła się panelem dotyczącym wpływu człowieka na globalne ocieplenie. Kluczowa pozostaje analiza tego, jaki wpływ na sektor będą miały decyzje polityczne Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla, technologii niskoemisyjnego wytwarzania energii oraz handlu prawami do emisji CO2.

 

Adam Szejnfeld, poseł na Sejm RP

Jak Pan ocenia stan i perspektywy rynku energetyki w Polsce?

– Stan nie najlepiej, perspektywy bardzo dobrze. A mówiąc poważnie. Stan techniczny i technologiczny polskiej energetyki, i to właściwie w każdej z dziedzin, zwłaszcza elektroenergetyce, jest daleki od oczekiwań i potrzeb w tym względzie. Inwestowania i znacznych nakładów finansowych wymaga zwłaszcza potencjał mocy wytwórczych. Nie mniejsze są potrzeby w zakresie przesyłu i dystrybucji. Sprawia to, że rynek jest nader chłonny i nie ustaje w poszukiwaniach inwestorów oraz kapitału. W krajach o znacznym potencjale finansowym i gotowości rynków do angażowania środków obserwujemy rosnące zainteresowanie polskim sektorem energetycznym, co wiąże się z postrzeganiem Polski jako kraju bezpiecznego i stabilnego ekonomicznie, który dobrze poradził sobie z wyzwaniami czasu kryzysu i spowolnienia w gospodarce.

Czy zatem Polska jest atrakcyjna dla inwestorów?

– Stajemy się bardzo interesującym miejscem do inwestowania, zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej. Warunkiem realizacji planów inwestycyjnych i zaspokojenia naszych potrzeb jest racjonalna i przyjazna inwestorom polityka rządu i władz samorządowych. Stawia to na porządku dziennym pytanie o ocenę tej polityki.

Jak kształtować wolumen źródeł pozyskiwania energii, w tym zwłaszcza odnawialnych?

– Precyzuje to rządowy dokument określający priorytety polityki energetycznej do roku 2030. Uwzględnia on elementy wynikające z zaleceń unijnych, jak też aspekty mające źródło w krajowych uwarunkowaniach rozwoju energetyki. W pierwszym rzędzie kładzie nacisk na rozwój odnawialnych, a także niekonwencjonalnych (zwłaszcza energetyki atomowej) źródeł energii. Natomiast z racji rozmiarów krajowych zasobów węgla kamiennego i brunatnego konieczne jest racjonalne i przyjazne środowisku spożytkowanie istniejącego potencjału.

Z węglem wiąże się kwestia emisji CO2…

– O jej rozwiązaniu decydować będą, obok aspektów natury ekonomicznej, technologie służące jego eliminacji i składowaniu. Póki co to pytanie otwarte, gdyż rozwiązania wdrażane obecnie pozostają w fazie eksperymentalnej.

Uroczysta gala

Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania była uroczysta gala. Jej punktem kulminacyjnym było wręczenie statuetek EUROPOWER 2010 nominowanym w następujących kategoriach:

  • Innowacyjne rozwiązania w energetyce – zwycięzcą okazała się firma BSI Management Systems Polska za wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego systemu zarządzania energią (BS EN 16001). Nominowanymi w tej kategorii byli także: RWE Polska za uruchomienie internetowego centrum obsługi klientów e-bok oraz Energomontaż Północ za budowę instalacji odazotowania spalin w elektrociepłowni Siekierki.
  • Rozwój energetyki odnawialnej – statuetka EUROPOWER 2010 w tej kategorii przypadła w udziale Ministerstwu Gospodarki, za projekt nowego rozporządzenia o zwiększeniu obowiązkowego limitu produkcji zielonej energii. W tej kategorii ministerstwo rywalizowało z firmą RWE Polska (pierwsza instalacja ogniw fotowoltaicznych, podłączona do sieci w Warszawie) oraz EDP Renewables (farma wiatrowa w Margoninie).
  • Społeczna odpowiedzialność biznesu w energetyce – w tej kategorii zwyciężyła Energa za powołanie Fundacji Energa niosącej pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym i poszkodowanym przez zdarzenia losowe. Konkurentami do statuetki EUROPOWER 2010 były: RWE Polska za kampanię edukacyjną Świadoma energia oraz Vattenfall Poland za kampanię Power saver.
  • Rozwiązania energetyczne w przemyśle – kapituła konkursu doceniła Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina za stworzenie w pełni energooszczędnego terminalu lotniczego. Nominowanymi do statuetki byli także: Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani za wdrożenie technologii beztlenowej fermentacji do przerabiania odpadów oraz Kompania piwowarska za instalację pozwalającą na zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji CO2.
  • Osobowość roku w energetyce – Anno Domini 2010 w energetyce uznano Tomasza Zadrogę, prezesa zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA, za „profesjonalizm i upór w budowaniu pozycji lidera energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Międzynarodową Konferencję Energetyczną EUROPOWER zorganizowała Kancelaria Gospodarcza Euro-Infor.