Prezentacja KIR: Droga do SWIFTNet nie musi być taka wyboista

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

cheetham.grazyna.01.a.100xSektor bankowy czekają wkrótce duże zmiany. Narodowy Bank Polski zapowiedział, że w ciągu dwóch lat system SORBNET zostanie zastąpiony przez SORBNET2. W nowym systemie komunikacja jego uczestników z NBP odbywać się będzie poprzez sieć SWIFTNet. Banki, które nie posiadają dostępu do SWIFT, nie muszą jednak budować w tym celu własnej infrastruktury dostępowej. Mogą skorzystać z usług Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., będącej jedynym Polsce SWIFT Service Bureau.

Grażyna Cheetham

SWIFTNet jest globalną platformą międzynarodowej transmisji danych finansowych stworzoną przez SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication SCRL – Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). Głównym celem sieci jest zapewnienie elektronicznej, bezpiecznej wymiany komunikatów płatniczych pomiędzy bankami i innymi instytucjami finansowymi, jak np. izby rozliczeniowe czy domy giełdowe. SWIFT zrzesza obecnie około 8300 instytucji finansowych z ponad 200 krajów i przetwarza każdego dnia około 14 milionów operacji.

Dzisiaj polskie banki korzystają ze SWIFTNet fakultatywnie – sieć ta służy im do realizacji międzynarodowych operacji finansowych i umożliwia wymianę komunikatów z systemem rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym TARGET2 (dla płatności w EUR), dla którego stanowi podstawowy kanał komunikacyjny. Wkrótce jednak to się zmieni.

Zmiany w systemach rozrachunku międzybankowego

SORBNET jest prowadzonym przez Narodowy Bank Polski systemem rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym, który przetwarza płatności wysokokwotowe w PLN (od 1 mln PLN) oraz płatności natychmiastowe (niezależnie od kwoty) o ile klient wniesie wysoką opłatę za ich obsługę.

Planowane w SORBNET2 zmiany mają polegać na zastąpieniu stosowanej obecnie komunikacji uczestników z NBP za pośrednictwem modułu bankowego, z wykorzystaniem komunikatów w standardzie EDIFACT za pośrednictwem platformy SWIFTNet, z wykorzystaniem komunikatów w standardzie SWIFT i ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI