Porozumienie ws. Turowa: Czechy otrzymają 45 mln euro rekompensat i wycofają skargę z TSUE
„Podpisaliśmy umowę w sprawie kopalni odkrywkowej w Turowie. To sukces. Udało się usunąć przeszkodę w stosunkach między naszymi krajami” – powiedział na konferencji premier Czech Petr Fiala.
Jak poinformował, porozumienie przewiduje dokończenie budowy bariery zapobiegającej odpływowi wód podziemnych, wału ziemnego, monitoring środowiskowy oraz fundusz na projekty lokalne.
Strona czeska ma otrzymać 45 mln euro rekompensat
„35 mln euro to będzie transfer między dwoma krajami, a 10 mln euro przekaże fundacja PGE krajowi libereckiemu” – powiedział premier Czech.
Umowa zakłada, że Czechy wycofają skargę z TSUE.
Premier Mateusz Morawiecki liczy, że stanie się to jeszcze w czwartek.
„Mam nadzieję, że dziś Republika Czeska wycofa skargę z TSUE i ten problem przestanie istnieć” – powiedział Morawiecki.
Dodał, że polski rząd rozważa różne kroki prawne dotyczące naliczonych już kar.
„Uważamy, że zostaliśmy potraktowani w niesprawiedliwy sposób” – powiedział premier.
Polska będzie się odwoływać od kar nałożonych ws. Turowa
Polska będzie się odwoływać od kar, które zostały nałożone na nasz kraj m.in. w związku z niezaprzestaniem wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów – wynika z czwartkowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.
„Unia Europejska, Komisja Europejska, a w tym konkretnym wypadku jedna pani sędzia, bez możliwości procesu odwoławczego, bez możliwości apelacji od tego bardzo niewłaściwego wyroku, podjęła decyzję o wysokich karach. Uważam że – niezależnie od tego, jakie są zapisy w regulaminie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – my z całą pewnością będziemy odwoływać się od tego i apelować nie tylko do zdrowego rozsądku” – powiedział szef rządu.
Czytaj także: Premier Czech: sprawa kopalni Turów wymaga dalszych negocjacji; będzie wycofanie skargi z TSUE?
Dodał, że w tej sprawie będzie rozmawiał z premierami państw europejskich.
Morawiecki poinformował, że zgodnie z obietnicą premiera Czech w czwartek, bądź najpóźniej w piątek, skarga złożona przez Republikę Czeską zostanie wycofana.
„A więc wszelkie kary stają się bezprzedmiotowe. Czyli od dzisiaj, bądź od jutra w ogóle ten problem nie istnieje” – powiedział premier.
Polsko-czeskie rozmowy dotyczące Turowa trwały od czerwca 2021 r.
Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia w kopalni, jako tzw. środka tymczasowego. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.
TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie
20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że nie zamierza płacić kary. Opinia rzecznika generalnego Trybunału w sprawie polsko-czeskiego sporu dotyczącego Turowa ma zostać ogłoszona w czwartek, 3 lutego.
Czeski premier Petr Fiala deklarował wcześniej, że zawarcie porozumienia z Polską będzie skutkować wycofaniem przez jego kraj skargi z TSUE.