PPP w Polsce wymaga zmian
Partnerstwo Publiczno Prywatne ruszyło w Polsce w 2009 roku. Od tego czasu, w ciągu dwóch lat zgłoszono chęć realizowania w jego ramach 24 projektów. Do końca 2011 roku tylko 10 zostało zamkniętych finansowo. Dużo bardziej jednak niepokoi ilość umów anulowanych.
Fundacja Centrum PPP informuje, że zdecydowanie więcej wniosków, które są realizowane lub już zakończone, tworzonych było z pomocą doradców. Najwięcej wniosków dotyczyło sportu i rekreacji. Na drugim miejscu plasuje się infrastruktura drogowa i edukacja.
W związku z nową ustawą śmieciową wzrasta też liczba projektów gospodarki odpadami. Nadal jest ich jednak za mało. Aby tę sytuację zmienić trzeba wprowadzić strategię implementacji PPP do polskiej praktyki oraz zastosować rozwiązania instytucjonalne. Ogromne znaczenie mają regulacje prawne oraz instytucje zmniejszające ryzyko.
Jednym z podstawowych warunków powodzenia inwestycji prowadzonych w PPP jest dialog pomiędzy partnerem publicznym i prywatnym. Ważne jest także rozłożenia ryzyka, tak by projekt PPP nie zaliczał się do długu publicznego.
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl