Posiedzenie RPP: przed nami kolejna podwyżka stóp procentowych?

Posiedzenie RPP: przed nami kolejna podwyżka stóp procentowych?
Fot. stock.adobe.com/shake_pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 75 pb do 3,00%. Wsparciem dla scenariusza zacieśnienia polityki pieniężnej są m.in. ubiegłotygodniowe wypowiedzi prezesa NBP, którego zdaniem kurs złotego powinien się umocnić. Trzy tygodnie temu Adam Glapiński stwierdził również, że stopy procentowe powinny wzrosnąć bardziej niż wówczas oczekiwał tego rynek.

Czytaj także: Prezes NBP: Rada Polityki Pieniężnej ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp procentowych >>>

Uważamy, że treść komunikatu po posiedzeniu będzie skonstruowana w taki sposób, aby nie osłabił on znacząco oczekiwań na dalsze podwyżki stóp, które zostaną uzależnione od perspektyw kształtowania się wzrostu gospodarczego i inflacji. Prognozowana przez nas skala podwyżki stóp na posiedzeniu w tym tygodniu (75 pb) jest większa od oczekiwań rynkowych (50 pb). Materializacja naszej prognozy będzie oddziaływała w kierunku umocnienia złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji na krótkim końcu krzywej.

Decyzja RPP może umocnić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5640 (umocnienie złotego o 0,3%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN kształtował się w wyraźnym trendzie spadkowym, czemu sprzyjało zmniejszenie globalnej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksu VIX. Lokalnie czynnikami pozytywnymi dla kursu złotego były wypowiedź prezesa NBP A. Glapińskiego wskazująca, że umocnienie polskiej waluty byłoby spójne z kierunkiem polityki pieniężnej prowadzonej przez NBP, a także propozycja prezydenta A. Dudy dotycząca likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zwiększyła oczekiwania części inwestorów na zmniejszenie napięcia na linii Polska – UE. W piątek doszło do osłabienia złotego w reakcji na wyraźnie lepsze od oczekiwań dane nt. zatrudnienia poza rolnictwem w USA.

W ubiegłym tygodniu doszło również do wyraźnego wzrostu kursu EURUSD. Główną przyczyną umocnienia euro względem dolara był jastrzębi wydźwięk konferencji prasowej po posiedzeniu EBC, który zwiększył oczekiwania inwestorów na podwyżki stóp procentowych w strefie euro. Wyraźnie lepsze od oczekiwań dane nt. zatrudnienia poza rolnictwem w USA były negatywne dla kursu EURUSD. Mimo to dolar nie zdołał odrobić strat względem euro z pierwszej części tygodnia.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: w związku z tarczą antyinflacyjną w lutym stopy procentowe powinny pozostać bez zmian >>>

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie posiedzenie RPP. W przypadku realizacji naszego scenariusza zakładającego większą skalę podwyżki stóp procentowych niż oczekuje rynek (o 75 pb wobec 50 pb) decyzja może doprowadzić do umocnienia złotego. Zaplanowane na ten tydzień publikacje danych ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A.