Portugalia, Belgia i Luksemburg mogą już inwestować środki z unijnego Funduszu Odbudowy
Jak podała Komisja Europejska, Belgia otrzymała zaliczkę w wysokości 770 mln euro, Luksemburg 12,1 mln euro, a Portugalia 2,2 mld euro.
Portugalia była pierwszym krajem, który przedstawił w Brukseli swój plan. W całym okresie jego realizacji ma otrzymać łącznie 16,6 mld euro
Zaliczki wynoszą 13% dotacji i pożyczek, które kraje mają łącznie otrzymać. Komisja zatwierdzi dalsze wypłaty w oparciu o realizację inwestycji i reform przedstawionych w krajowych planach odbudowy.
Czytaj także: Fundusz Odbudowy: wszystkie kraje członkowskie dały zielone światło
80 mld euro na finansowanie pierwszych wypłat z RRF
Portugalia była pierwszym krajem, który przedstawił w Brukseli swój plan. W całym okresie jego realizacji ma otrzymać łącznie 16,6 mld euro (13,9 mld euro w dotacjach i 2,7 mld euro w pożyczkach).
RRF zapewni 723,8 mld euro (w cenach bieżących) na wsparcie inwestycji i reform we wszystkich krajach UE
Belgia ma otrzymać łącznie 5,9 mld euro dotacji, a Luksemburg 93,4 mln euro. Zarówno Belgia, jak i Luksemburg nie zamierzają zaciągać pożyczek z europejskiego funduszu.
Do końca roku Komisja zamierza zebrać w sumie 80 mld euro na finansowanie długoterminowe, uzupełnione krótkoterminowymi rachunkami UE, na sfinansowanie pierwszych planowanych wypłat dla państw członkowskich.
RRF zapewni 723,8 mld euro (w cenach bieżących) na wsparcie inwestycji i reform we wszystkich krajach UE.
Czytaj także: Prawo klimatyczne: KE przyjęła pakiet przepisów, które mają pomóc zredukować emisję o 55 proc. do 2030 r.
Co sfinansują z funduszy RRF: Portugalia, Belgia i Luksemburg?
W Portugalii RRF sfinansuje między innymi: zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych (300 mln euro), modernizację systemów komputerowych i cyfryzację służby zdrowia (300 mln euro), modernizację obiektów naukowych w szkołach średnich i na uniwersytetach (130 mln euro).
W Belgii pieniądze z funduszu zostaną zainwestowane między innymi w zwiększenie odporności na zmiany klimatyczne, zabezpieczenie przed powodziami, suszami i skutkami upałów (400 mln euro), unowocześnienie systemu edukacji, w tym ulepszenie umiejętności cyfrowych i wiedzy technicznej (480 mln euro), poprawę i rozszerzenie szkoleń w celu ułatwienia integracji grup wykluczonych (450 mln euro).
(Planów) nie przesłały Bułgaria i Holandia
Luksemburg planuje wydać otrzymane w ramach RRF sumy na rozbudowę sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych (30,5 mln euro), bezpieczną infrastrukturę komunikacyjną Luksemburga „LuxQCI Lab”, opartą na technologii kwantowej (10,5 mln euro).
Polski plan czeka na rozpatrzenie
Krajowe Plany Odbudowy przesłało do Komisji Europejskiej 25 krajów.
Nie przesłały Bułgaria i Holandia. 16 planów zostało zatwierdzonych, a w przypadku siedmiu ocena jest dokonywana,
Polska i Węgry, które toczą z Brukselą spory o praworządność czekają na zatwierdzenie planów.
Czytaj także: Co dalej z akceptacją polskiego Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską?