Porozumienie z Iranem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.01.150x196Wiadomość o zawarciu wstępnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego przez tzw. grupę G5+1 było bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń poniedziałkowej sesji.

W zamian za ograniczenie prac nad produkcją wysoko wzbogaconego uranu, kraje Zachodu zobowiązały się do uchylenia sankcji narzuconych na Iran w ostatnich latach, które znacząco przyczyniły się do osłabienia tamtejszej gospodarki. Póki co, porozumienie zostało zawarte na okres 6 miesięcy.

Ekonomiści podkreślają, że ma ono jednak ogromne znaczenie – Stany Zjednoczone oraz Iran nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych od ponad 30 lat. Na podjętą decyzję silnie zareagował rynek akcji – indeks Nikkei znalazł się najwyżej od maja, natomiast Dax wzniósł się na historyczny szczyt. Dla inwestorów istotne były również zmiany na rynku surowców, gdzie w pierwszej połowie dnia spadły ceny złota oraz ropy Brent. Mimo iż wczorajsza przecena okazała się krótkotrwała, eksperci uważają, że umożliwienie eksportu ropy naftowej z Iranu, może oznaczać trwały spadek wartości tego surowca.

Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną informacje o dynamice sprzedaży detalicznej (prognoza -0.9% m/m i 4.1% r/r) oraz stopie bezrobocia (prognoza 13% m/m) w Polsce. Popołudniu zza Oceanu napłyną wiadomości o wysokości indeksu FED z Richmond (prognoza 1 pkt) oraz indeksu obrazującego zaufanie konsumentów Conference Board (prognoza 71.2 pkt). Poznamy także dane obrazujące sytuację na amerykańskim rynku nieruchomości.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska