Polskie projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego doceniane w Europie!

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.bruksela.02.250xDesign Silesia II to kolejny projekt dofinansowany z Programu Kapitał Ludzki, który w ostatnim czasie został nominowany do prestiżowej międzynarodowej nagrody. Projekt Samorządu Województwa Śląskiego zdobył uznanie międzynarodowego grona ekspertów w dziedzinie zarządzania designem i jest finalistą konkursu DME_AWARD (Design Mangement Europe).

DME_AWARD to jedyna europejska nagroda przyznawana w dziedzinie zarządzania designem. O nagrodę mogą ubiegać się firmy i organizacje ze wszystkich krajów europejskich. Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu poznamy 15 listopada.

Głównym celem projektu Design Silesia II jest przybliżenie przedsiębiorcom, samorządom oraz środowisku akademicko-naukowemu tematu designu oraz zachęcanie do wdrażania innowacji poprzez design. Design odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu nowych produktów, usług i systemów. To sposób rozwiązywania problemów i znajdowania najlepszych rozwiązań nastawionych na różnorodnych użytkowników. Design może pozytywnie wpływać nie tylko na przemianę jakości przestrzeni publicznej i usług, ale także na wzrost innowacyjności regionu.

W ramach projektu wsparcie w dużej mierze kierowane jest do przedsiębiorców, których zachęca się do współpracy z projektantami. Design może stanowić bowiem jeden z zasadniczych elementów gwarantujących sukces wprowadzanych na rynek produktów i usług.

Projekt Design Silesia udowodnia, że popyt na design w województwie śląskim wzrasta i jest niezbędnym narzędziem w budowaniu innowacyjności regionu. By jak najlepiej korzystać z narzędzia, jakim jest design, Lider Projektu (Urząd Marszałkowskie Województwa Śląskiego) wraz z czterema partnerami (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Ars Cameralis Silesiae Superioris, Politechnika Śląska w Gliwicach, Zamek Cieszyn) realizuje szereg działań, które wspierają rozwój designu i sektora kreatywnego w regionie śląskim. Warsztaty, konferencje, konkursy, publikacje nie tylko promują wiedzę na temat designu i wspierają współpracę pomiędzy projektantami i przedsiębiorcami, ale służą również opracowaniu konkretnych rozwiązań. Świetnym przykładem są niedawno zakończone warsztaty „Design w terenie”. Grupa młodych projektantów, pod okiem uznanych ekspertów rozwiązywała problemy związane z przestrzenią publiczną Kolonii Emma w Radlinie. Efektem warsztatów są konkretne propozycje działań, pełna dokumentacja i opis koncepcji projektowych, które władze gminy mogą wdrożyć.

Szczegóły znajdują się na stronie projektu: http://www.design-silesia.pl/

Źródło: www.mrr.gov.pl