Polski wskaźnik dobrobytu osłabił się. Zaskakująca zmiana

Polski wskaźnik dobrobytu osłabił się. Zaskakująca zmiana
Fot. stock.adobe.com/fotogestoeber
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Spadł wskaźnik dobrobytu polskiego społeczeństwa. Choć nie jest to duża zmiana, to jednak zaskakująca i najwyższa od dwóch lat.

Zamożność Polaków nieco zmalała choćby z powodu wzrost cen ropy naftowej na świecie i osłabienie złotego #BIEC #WskaźnikDobrobytu

Wskaźnik dobrobytu, który odzwierciedla ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, spadł o 0,8 pkt m/m w sierpniu br., jak podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Do spadku przyczynił się słabszy przyrost zatrudnienia oraz wyższa inflacja w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

– Ten wskaźnik systematycznie rośnie od 2012-2013 – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.  – I osiągnął wysoki poziom, a spadek jest niewielki.

Zamożność Polaków nieco zmalała

Przez ostatnich 5-6 lat wskaźnik wzrósł do wysokiego poziomu. Obecne korekty są niewielkie, zamożność Polaków nieco zmalała choćby z powodu wzrost cen ropy naftowej na świecie i osłabienie złotego.

– Gdyby miało dojść do dużego osłabienia, to z powodu zmian koniunktury gospodarczej na świecie, bo jak na razie polska gospodarka prezentuje się dobrze – dodaje ekonomista.

Źródło: MarketNews24