Polski start-up Luna zebrał aż 2,5 mln dolarów na dalszy rozwój
Luna pozyskała w rundzie seed środki od takich inwestorów jak Kima Ventures, Black Pearls czy Passion Capital, który po 9 latach działalności i zaangażowaniu w przeszło 70 międzynarodowych projektów po raz pierwszy zdecydował się wesprzeć partnera z Polski. Startup uzyskał dzięki temu 2,5 miliona dolarów na rozwój. Łącznie Lunę wsparło już 5 funduszy VC oraz 5 inwestorów prywatnych. Wyjątkowość systemu doceniły, takie osoby jak Artur Waliszewski, Regional Business Director, CEE w Google oraz Kuba Filipowski założyciel Netguru.
Luna łączy dwa światy – programistów i specjalistów
Luna z powodzeniem łączy dwa światy – programistów i specjalistów, takich jak analitycy, czy menadżerowie, którzy korzystają z danych np. na potrzeby rozwoju biznesu. System zapewnia dialog w czasie rzeczywistym pomiędzy zakodowanymi informacjami i obrazem w nieznanym dotychczas stopniu. Przykładowo, osoba analizująca wykresy, przetwarzając dane w tabelach, jednocześnie tworzy nowy kod dla programistów, którzy mogą dalej automatyzować cały proces. Daje to ogromne możliwości. Pozwala użytkownikom na testowanie praktycznie „od ręki” wielu hipotez, bez konieczności uczenia się programowania i umożliwia im wypracowanie w znacznie krótszym czasie optymalnych rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb.
„Programy typu dataflow, pozwalające na wizualne budowanie grafów przepływu danych, od dawna odnoszą komercyjny sukces w różnych branżach, wliczając w to m.in. grafikę komputerową, projektowanie elektroniki, modelowanie systemów matematycznych, przetwarzanie dźwięku. Dotychczasowe systemy mają jednak wiele ograniczeń. Luna jest zupełnie inna. W rzeczywistości jest jedynym na świecie językiem programowania z podwójną reprezentacją – wizualną i tekstową. Została zaprojektowana w taki sposób, by była rozszerzalna i znajdowała zastosowanie w wielu dziedzinach. Jej uniwersalność oraz łatwość jej wdrożenia, powoduje, że ma ona szansę stać się nowym standardem na rynku.”- mówi Marek Cieśla – Head of Business Development w Luna- Lang.
Uniwersalność Luny
Uniwersalność Luny, obok możliwości dostosowania do wielu sytuacji i rodzajów działalności oraz wsparcia użytkowników o różnej specjalizacji, polega też na niespotykanej kompatybilności z wieloma innymi językami programowania. Dzięki wykorzystaniu technologii GraalVM, Luna może swobodnie i bez utraty szybkości działania korzystać z bibliotek w Python, R, JavaScript, C, C++, Rust, lub Javie.
Łatwość wykorzystania potencjału Luny jest również zasługą zastosowania do prezentacji dużej ilości danych technologii GPU zamiast wykorzystywanej w innych systemach CPU. To jak zamiana starego Atari na Playstation 4, na którym odbywa się pełna wizualizacja graficzna danych. Ponadto, z myślą o dodatkowym zwiększeniu przyjazności dla użytkowników, zespół Luna stale pracuje nad intuicyjnością programu, szybkością działania i niezawodnością, które w jeszcze większym stopniu będą wyróżniały opracowywaną aktualnie wersję 2.0. Prace nad nią wspiera m.in. Robert Gentleman, twórca języka programowania R, który pracuje jako VP Technology w 23AndMe, znanym biotechnologicznym start-upie z Doliny Krzemowej.
Jedna z 20 najbardziej przełomowych technologii na świecie
Ze względu na możliwość znaczącego wpływu Luny na życie miliardów ludzi, została ona już uznana przez Singularity University, edukacyjny think-tank, którego przedstawicielem w Polsce jest Fundacja Digital University, za jedną z 20 najbardziej przełomowych technologii na świecie. Nagrodę twórcom start-upu przyznało jury w składzie Sebastian Kulczyk (inwestor), Jowita Michalska (Digital University), Supreet Singh Manchanda (inwestor VC i anioł biznesu), Regina Njima (Singularity University), Maciej Noga (Grupa Pracuj) oraz Tomáš Krsek (Škoda). Dzięki zwycięstwu w polskiej edycji konkursu twórcy Luny przeszli 10-tygodniowy program inkubacyjny w Singularity University w Dolinie Krzemowej realizowany m.in. w siedzibie organizacji w NASA Research Center.
Obecnie na rynku dostępna jest Luna 1.9. Tak jak wszystkie wersje systemu na desktop jest wydawana na licencji Open Source (Apache 2.0) i jest bezpłatna dla wszystkich użytkowników.