Polski rząd przeciwny neutralności klimatycznej do 2050 roku
– To fatalna wiadomość. Podczas gdy radni i mieszkańcy wielu miast naszego kraju wzywają do ogłoszenia stanu klęski klimatycznej, polski rząd i polscy politycy po raz kolejny pokazali, że nie rozumieją jakie wyzwania niesie współczesność.
Zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem przed jakim stoimy, już dziś wpływają bowiem na zdrowie mieszkańców naszego kraju. Szczególnie dramatyczne jest to, że 88% przypadków chorób nimi wywołanych to zachorowania dzieci do lat 5. Innymi narażonymi grupami są kobiet w ciąży i osoby starsze. Podjęta decyzja, zamiast zapewnić im bezpieczeństwo, niesie widmo katastrofy – komentuje PROF. ZBIGNIEW KARACZUN Z SGGW, EKSPERT KOALICJI KLIMATYCZNEJ.
Większość za, ale Polska przeciw
Większość krajów UE chciała żeby unijna gospodarka była neutralna pod względem emisji CO2 do połowy wieku. Jednak wnioski ze szczytu przyjmowane są jednomyślnie.
Decyzja Rady oznacza jedno – deklaracje o przywódczej roli UE w walce ze zmianą klimatu są pustymi sloganami, bowiem niektórzy politycy nadal nie rozumieją że kryzys klimatyczny jest największym globalnym wyzwaniem współczesnego świata. Nie tylko ekolodzy, ale przede wszystkim naukowcy biją na alarm, że jeśli globalne emisje gazów cieplarnianych nie zostaną zredukowane o połowę w ciągu najbliższych 10 lat i nie osiągną poziomu zerowego do 2050 roku, nie będzie już odwrotu od katastrofy.
Niestety,fiasko rozmów oznacza, że niektórych decydentów interesuje tylko krótkotrwały interes polityczny i wyborcze słupki, a nie naszą przyszłość. Dalej ulegają naciskom lobby przemysłu węglowego i innych paliw kopalnych zamiast dokonać niezbędnej sprawiedliwej transformacji i przestawienia gospodarki i energetyki na zielone tory. Taka polityka zapewni nam tylko jedno – piekło na Ziemi – tłumaczy KRZYSZTOF JĘDRZEJEWSKI, EKSPERT KOALICJI KLIMATYCZNEJ.
Rok 2050 nadal w grze
Zamiast 2050 r., który został wykreślony z wniosków końcowych, zapisano w nich odniesienie do porozumienia paryskiego.
W przypisie znalazło się jednak zdanie, że dla znaczącej większości krajów członkowskich 2050 r. ma być rokiem dojścia do neutralności klimatycznej – czytamy w informacji nadesłanej przez Koalicję Klimatyczną.