Polski Ład: uwaga, ważny termin dla przedsiębiorców, ostatni dzień na wybór formy opodatkowania
Począwszy od tego roku stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma też bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń, informuje Ministerstwo Finansów.
Czytaj także: Ważne zmiany w Polskim Ładzie: podstawy wyliczenia składki zdrowotnej i podatku PIT będą zbieżne >>>
Do wyboru trzy formy opodatkowania
Jak z kolei przypominają eksperci Systim, przedsiębiorcy mają do wyboru trzy formy opodatkowania – podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałt. Z dniem 1 stycznia 2022 roku z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy byli w ten sposób opodatkowani przed 2022 rokiem.
Czytaj także: Polski Ład: czy przedsiębiorcy IT wybierający ryczałt wpadają w pułapkę?
– Myśląc o tego typu zmianie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie bez znaczenia są tu zarówno osiągany przychód, jak i koszty jego uzyskania. Warto także zastanowić się nad rodzajem ulg, z jakich chcemy skorzystać w danym roku. Ważne jest także, czy planujemy rozliczać się sami czy też może z małżonkiem oraz czy zamierzamy skorzystać z kwoty wolnej od podatku – wylicza Teresa Warska, specjalista ds. księgowości w Systim.pl.
Koszt składki zdrowotnej
Przy wyborze formy opodatkowania znaczenie ma oczywiście wysokość składki zdrowotnej, której to na mocy nowych przepisów nie będzie już można odliczyć od podatku. Obecnie na zasadach ogólnych stanowić będzie ona 9 proc. dochodu. Z niższej wysokości składki zdrowotnej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy jako formę sposobu rozliczania się z fiskusem wybiorą podatek liniowy – tu bowiem jej wysokość będzie wynosić 4,9 proc. dochodu. Inaczej jednak wyglądać będzie kwestia wysokości składki zdrowotnej dla tych wszystkich, którzy zdecydują się na ryczałt.
– Od 2022 roku składka zdrowotna u ryczałtowca będzie obliczana na podstawie jego rocznego przychodu. Składka wyniesie tu 9 proc. podstawy jej wymiaru i opierać się będzie na trzech stawkach: 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. złotych, 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale od 60 do 300 tys. złotych oraz 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. złotych – podkreśla Teresa Warska.
Czytaj także: Polski Ład: jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
Każdy podatnik może zmienić formę opodatkowania, ale jedynie raz w roku.