Polski Ład: rząd wprowadza zmiany dotyczące podatku od wielkich korporacji
W autopoprawce wprowadzone zostały zmiany dotyczące podatku od wielkich korporacji.
„Chodzi o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności” – napisano.
Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości wobec kolejnej wersji projektu ustawy podatkowej do Polskiego Ładu >>>
CIR podał, że dotyczy to przypadków, gdy minimalny podatek dochodowy – ze względu na kształt umów międzynarodowych – nie może przeciwdziałać unikaniu opodatkowania (transport międzynarodowy statków morskich lub statków powietrznych) albo podatnik (osiągający niską zyskowność) nie ma swobody ustalania ceny, gdyż jest ona regulowana przez państwo (energia) lub jest uzależniona od notowań na światowych rynkach (kopaliny).
Ograniczenie zjawiska unikania opodatkowania
„Podstawowym celem podatku jest ograniczenie zjawiska unikania opodatkowania, a nie wprowadzanie dodatkowego obciążenia. Dlatego rząd podjął decyzję o wyłączeniu z ograniczenia wpływu tego podatku podatników, których rentowność jest w bardzo wysokim stopniu zależna od czynników, na które nie mają wpływu, takich jak regulowane ceny (np. energia) czy wahania cen surowców na globalnych rynkach (branża wydobywcza). Rozwiązanie to odnosi się do wszystkich podatników spełniających przesłanki zawarte w regulacji. Z wyłączenia będą mogły więc skorzystać wszystkie podmioty, które spełniają wymagania, bez względu na status własnościowy spółki” – napisano.
Czytaj także: Polski Ład: ile kosztować będą zmiany podatkowe?
Niedawno resort aktywów państwowych zwracał uwagę na wysokie kwoty dopłaty ze strony spółek z domeny Skarbu Państwa z tytułu tego podatku. MAP oszacował kwotę podatku, jaką spółki miałyby zapłacić na 379 mln zł.