Polski Ład: od przyszłego tygodnia BGK będzie przyjmował wnioski samorządów o dofinansowanie inwestycji
„Ten program jest gotowy pod względem legislacyjnym. I dzisiaj czekamy tylko i wyłącznie już na uchwalę Rady Ministrów. Sama oś programu, czyli umożliwienie składania wniosków przez samorządy będzie możliwa od przyszłego tygodnia” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji prasowej w Świdniku.
Program ma objąć 35 obszarów gospodarki
Program został przygotowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM). Dwie pierwsze dwie edycje mają mieć charakter pilotażowy. Pilotażowe nabory mają pozwolić zweryfikować priorytetowe dla samorządów obszary inwestycji. Program ma objąć 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami będą m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami. W programie nie ma limitów wartości inwestycji.
Każda JSW będzie mogła złożyć wniosek o inwestycję o charakterze strategicznym
Zgodnie z założeniami, każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć wniosek o inwestycję, która ma dla niej charakter strategiczny.
Proces składania wniosków ma odbywać się elektronicznie – w specjalnie przygotowanej aplikacji.
Preferowane będą inwestycje, które mają sprzyjać podnoszeniu produktywności, zwiększaniu efektywności i podnoszeniu atrakcyjności inwestycyjnej. Analiza wniosków ma przebiegać automatycznie. Oceną zajmować się będzie komisja składająca się z BGK i KPRM.
Po akceptacji wniosku wydawana ma być promesa wstępna BGK co do danej inwestycji, która będzie umożliwiać zorganizowanie przetargu, zaś po przetargu będzie wydawana właściwa promesa inwestycyjna. Po jej otrzymaniu samorządy będą mogły podpisać umowy inwestycyjne. Po zrealizowaniu inwestycji BGK dokona emisji obligacji i płatności dla jednostki samorządu terytorialnego, który będzie mógł zapłacić wykonawcom. W przypadku inwestycji ponad 12-miesięcznych będą wypłacane dwie, trzy transze.
Jednym z kryteriów przyznawania dofinansowania będą dochody gminy
Daszyńska-Muzyczka podkreśliła, że jednym z kryteriów przyznawania dofinansowania dla inwestycji będą też dochody gminy.
Chcemy mieć wyższy priorytet dla tych gmin, które miały najniższe dochody, w których te inwestycje często leżały na półkach odłożone, bo nie było ich stać na to, żeby realizować te strategiczne, kluczowe inwestycje dla danej społeczności.
„Dlatego to kryterium dochodu na jednego mieszkańca chcieliśmy przyjąć jako bardzo ważne. […] Chcemy zapewnić bezzwrotne finansowanie nawet do 95% danej inwestycji. To […] unikatowe rozwiązanie, ale dające szansę na to, żeby inwestycje odkładane zaczęły być realizowane” – podkreśliła prezes BGK.
Wskazała też na rolę inwestycji we wzroście gospodarczym.
1% PKB przeznaczony na inwestycje, te najbardziej kluczowe, te o najwyższym stopniu efektywności ekonomicznej, przynoszą wzrost gospodarczy na poziomie 2-2,5% PKB.
„To jest wielka szansa dla polskiej gospodarki, to oznacza że im więcej wydamy pieniędzy na ważne, efektywne inwestycje, tym większy wzrost gospodarczy osiągniemy” – dodała.
O szczegółowych zasadach programu Bank Gospodarstwa Krajowego poinformuje jeszcze w czerwcu.