Polski Ład: Ministerstwo Finansów zmienia propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej

Polski Ład: Ministerstwo Finansów zmienia propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej
Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Źródło: Portal Gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów zaprezentowało w środę nowe propozycje zasad rozliczania składki zdrowotnej w pakiecie zmian podatkowych Polskiego Ładu - poinformowali w trakcie wideokonferencji przedstawiciele resortu finansów. Zmiany dotyczą wysokości odprowadzanej składki m.in. dla ryczałtowców i liniowców.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski poinformował, że osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, czyli pracownicy, przedsiębiorcy emeryci i renciści, tak jak pierwotnie proponowano, będą mogli skorzystać z podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienia drugiego progu podatkowego do 120 tys zł. Składka zdrowotna będzie liczona od osiąganego przez nich dochodu bez możliwości odliczania składki od podatku.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan o podatkach w Polskim Ładzie: chaos, bałagan, pośpiech >>>

Zmiany dotkną inne grupy podatników

„Zaczynając od składki zdrowotnej – na skali podatkowej jej wysokość nie ulegnie zmianie. W przypadku przedsiębiorców, tak jak w konsultowanym projekcie, będzie to 9 proc. od dochodu podatnika bez możliwości odliczenia jej od podatku. To, co się zmieni to wysokość składki dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, dla tych, które wybrały albo podatek liniowy 19 proc., albo ryczał i kartę podatkową” – powiedział Sarnowski.

Czytaj także: ZBP o Polskim Ładzie: sektor bankowy zaniepokojony zmianami podatkowymi, obawia się o ocenę kredytową firm >>>

Sarnowski poinformował ponadto, że w stosunku do konsultowanych propozycji wysokość składki zdrowotnej od liniowców zmieni się znacznie – od przyszłego roku będzie wynosić 4,9 proc., wobec pierwotnie proponowanych 9 proc.

Tu ważna uwaga: składka minimalna będzie wynosić 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 270 zł.

– dodał Sarnowski.

Zmiany obejmą oskładkowanie ryczałtowców

„Dla firm o rocznych przychodach do 60 tys zł. składa zdrowotna wynosić będzie 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (…). Z kolei dla przychodów między 60 a 300 tys. zł będzie liczona od 100 proc. (przeciętnego wynagrodzenia – przyp. red.), a dla wyższych – od 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia” – poinformował wiceminister.

Zmieni się również wysokość składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową

„W konsultowanym projekcie podstawą obliczenia było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia, teraz będzie to liczone od minimalnego wynagrodzenia” – powiedział Sarnowski.

Dodał, że zgodnie z postulatami biznesu MF ujednolicił termin rozliczeń składek przez przedsiębiorców, by płatnicy mieli na to więcej czasu – termin wydłużono do 20. dnia miesiąca.

Ulga dla klasy średniej

Poinformował, że rozwiązanie dla tzw. ulgi dla klasy średniej nie uległa zmianie w toku konsultacji, żeby „osoby zarabiające między 6 a 11 tys. zł nie straciły na reformie”.

Ostateczny kształt tej regulacji zostanie wypracowany w toku prac parlamentarnych i MF nie wyklucza zmian w trakcie prac w komisjach sejmowych.

Czytaj także: Polski Ład: ponad 100 uwag do zmian podatkowych >>>

Termin wejścia w życie całości przepisów podatkowych Polskiego Ładu został ustalony na 1 stycznia przyszłego roku.

Efektem zaprezentowanych zmian będzie zmniejszenie wpływów do NFZ o ok. 4,5 mld zł, co ma pokryć m.in. nowy podatek od wielkich międzynarodowych korporacji. 

Źródło: PAP BIZNES