Polska w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę wystąpi z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej
Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, prezydent ustawę podpisał w poniedziałek.
„Celem ustawy jest wyrażenie zgody przez Parlament na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wypowiedzenia Umowy” – poinformowała KPRP.
Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej
Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej to międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Moskwie, zarejestrowana w sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 sierpnia 1964 r. Jednym z członków i głównym udziałowcem MBWG jest Federacja Rosyjska. Pozostałymi udziałowcami są: Bułgaria, Czechy, Mongolia, Polska, Rumunia, Słowacja oraz Wietnam.
„Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz w związku z faktem, że Federacja Rosyjska jest głównym udziałowcem MBWG, członkostwo Polski w MBWG nie znajduje uzasadnienia. MBWG, jako bank o statusie organizacji międzynarodowej, mógłby kontynuować finansowanie podmiotów rosyjskich oraz służyć omijaniu wprowadzonych sankcji. Polska nie może wspierać i legitymizować takich działań” – przekazała KPRP.
Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>
Chodzi o ustawę z 26 maja 2022 r. „o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej, sporządzonej w Moskwie dnia 22 października 1963 r., w brzmieniu nadanym Protokołem w sprawie zmiany Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej oraz Statutu tego Banku, sporządzonym w Moskwie dnia 18 grudnia 1970 r., Protokołem w sprawie zmiany Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej oraz Statutu tego Banku, sporządzonym w Moskwie dnia 23 listopada 1977 r. oraz Protokołem o zmianie Porozumienia o utworzeniu i działalności Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z dnia 22 października 1963 r. (ze zmianami wprowadzonymi Protokołami z dnia 18 grudnia 1970 r., 23 listopada 1977 r. oraz 18 grudnia 1990 r.) oraz Statutu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (ze zmianami wprowadzonymi Protokołami z dnia 18 grudnia 1970 r., 23 listopada 1977 r. oraz 18 grudnia 1990 r.), sporządzonym w Warszawie dnia 25 listopada 2014 r.”.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego br.