Polska jak magnes przyciąga inwestorów. Rekordowe wzrosty

Polska jak magnes przyciąga inwestorów. Rekordowe wzrosty
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bezpośredni inwestorzy zagraniczni zadeklarowali uruchomienie w Polsce projektów wartych 14,8 mld USD w ub.r., co oznacza wzrost o 49% r/r, wynika z raportu ośrodka analitycznego fDi Markets z grupy "Financial Timesa", cytowany przez "Rzeczpospolitą" - jednego partnera publikacji w Polsce.

Bezpośredni #inwestorzy zagraniczni zadeklarowali uruchomienie w Polsce projektów wartych 14,8 mld USD w 2017 r., co oznacza wzrost aż o 49% r/r #inwestycje

„Według fDi Markets w ubiegłym roku inwestorzy zadeklarowali uruchomienie w Polsce projektów wartych 14,8 mld USD. Ale nawet nie kwota jest tu imponująca, tylko jej wzrost w porównaniu z 2016 r., który wyniósł 49%. Mocno poszła w górę także liczba nowych projektów – o jedną czwartą, do 338. To świetne wyniki w porównaniu z całą Europą, gdzie według fDi Markets trafiły inwestycje warte 183,9 mld USD, co w skali roku daje wzrost o 14%” – czytamy w „Rz”.

Łączna wartość inwestycji typu greenfield na świecie spadła w ub.r. o 15,2% r/r do 662,6 mld USD.

„Spodziewaliśmy się takich rekordowych wyników” – skomentował „Rz” prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Tomasz Pisula. „Jak powiedział „Rzeczpospolitej”, Polska oferuje inwestorom zachodnioeuropejską mentalność i jakość, co miały potwierdzać przedstawione w pierwszej połowie kwietnia wyniki badań 14 izb gospodarczych” – czytamy dalej.

3. miejsce Polski W Europie

Według fDi Markets, Polska zajęła w Europie 3. miejsce pod względem wartości BIZ zapowiedzianych w 2017 r. roku, po Wielkiej Brytanii (33,2 mld USD) i Rosji (15,9 mld USD). Z Europy Środkowo-Wschodniej w pierwszej dziesiątce znalazła się jeszcze Rumunia, gdzie trafiły projekty warte 5,8 mld USD, co oznacza 50% wzrostu r/r, podano także.

Źródło: ISBnews