Polska wśród najlepszych. Dołączyła do grupy rynków rozwiniętych

Polska wśród najlepszych. Dołączyła do grupy rynków rozwiniętych
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zgodnie z zapowiedziami, agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z "emerging markets" do "developed markets". Polska to pierwszy kraj od niemal dekady, który awansował do rynków rozwiniętych, to również pierwszy przypadek zakwalifikowania do tego grona kraju z Europy Środkowo-Wschodniej, podała Giełda Papierów Wartościowych.

Polska to pierwszy kraj od niemal dekady, który awansował do rynków rozwiniętych #GPW #FTSERussell #awansPolski @GPW_WSExchange

Dzięki awansowi Polska znalazła się w grupie 25-ciu najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia czy Australia.

„Dzisiejszy awans Polski do grona rynków rozwiniętych w ramach globalnej klasyfikacji rynków akcji FTSE Russell to znaczące osiągnięcie. Ministerstwo Finansów i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od dawna dążą do usprawnienia infrastruktury polskiego rynku kapitałowego i wzmocnienia polskiej gospodarki, a dzisiejszy dzień jest zwieńczeniem ich wysiłków zmierzających do spełnienia restrykcyjnych kryteriów tej klasyfikacji” – powiedział chief research officer FTSE Russell Reza Ghassemieh, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: GPW awansuje do grona 25 najbardziej rozwiniętych światowych rynków >>>

Jak wskazał prezes GPW Marek Dietl, nadaniem statusu rynku rozwiniętego to fundamentalna zmiana w postrzeganiu Polski przez globalnych inwestorów.

„Przekwalifikowanie naszego kraju daje możliwość zainteresowania nowych inwestorów akcjami polskich spółek i stanowi ogromną szansę dla całego rynku kapitałowego. Wierzę, że w dłuższej perspektywie spowoduje to napływ większego kapitału na warszawski parkiet” – powiedział Dietl, cytowany w komunikacie.

GPW: Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych

GPW oceniła, że Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług post-transakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. Polska giełda funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki notowane na giełdzie spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego.

Dokonując rewizji klasyfikacji, FTSE Russell bierze pod uwagę m.in. otoczenie regulacyjne, infrastrukturę, jakość rynku kapitałowego, kształt systemu depozytowo-rozliczeniowego czy rozwój rynku instrumentów pochodnych.

Do indeksów FTSE Russell benchmarkują się wiodące światowe fundusze inwestycyjne. Kwalifikacja wiąże się z przesunięciem spółek w ramach indeksów FTSE grupujących spółki z rynków rozwijających się do indeksów spółek z rynków rozwiniętych.

37 polskich spółek wejdzie w skład indeksów rynków rozwiniętych

Ostateczna lista 37 polskich spółek, które wejdą w skład indeksów rynków rozwiniętych (wg przypisanej przez FTSE Russell kategorii wielkości), została opublikowana 25 sierpnia: duże spółki (large cap): PKO Bank Polski; średnie spółki (mid cap): PKN Orlen, Grupa Lotos, PGE, PGNiG, KGHM Polska, Bank Pekao, PZU, Santanader Bank Polska (d. BZ WBK), mBank, LPP, Dino Polska, CD Projekt, Cyfrowy Polsat oraz małe spółki (small cap): Bank Millennium, AmRest Holdings, Bank Handlowy, JSW, Alior Bank, CCC, Play Communications, Orange Polska, Grupa Azoty, Enea, Tauron Polska Energia, Kernel Holding, Kruk, Asseco Poland, Budimex, Eurocash, Ciech, Energa, PKP Cargo, Lubelski Węgiel Bogdanka, GPW, Boryszew, Neuca.

Polska została przekwalifikowana z „emerging markets” do „developed markets” w wyniku decyzji ogłoszonej przez FTSE Russell 29 września 2017 r., kiedy agencja podała wyniki dorocznej klasyfikacji krajów pod względem statusu rozwoju. Decyzja weszła w życie 24 września 2018 r. wraz z prowadzoną co pół roku weryfikacją globalnych indeksów akcji FTSE.

Czytaj także: Jaki może być wpływ decyzji FTSE Russell o zaliczeniu Polski do grona rynków rozwiniętych?

GPW przypomniała, że również firma Stoxx, operator indeksów Deutsche Boerse Group, podjęła decyzję o przesunięcie Polski z „emerging markets” do „developed markets”, a rewizja obu indeksów zbiegła się w czasie i nastąpiła na zamknięciu sesji 21 września 2018 r. W rezultacie od 24 września Polska jest przez obie firmy klasyfikowana jako rynek rozwinięty.

Przez agencję indeksową MSCI Polska jest wciąż klasyfikowana jako rynek rozwijający się, dzięki czemu znacznie poszerza się spektrum inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem.

„Polska giełda jest w o tyle dobrej sytuacji, że według dwóch firm: FTSE Russell i Stoxx jesteśmy krajem rozwiniętym, a według innej globalnej agencji MSCI jesteśmy wciąż krajem rozwijającym się. Większość funduszy inwestycyjnych na świecie – ok. 87% – inwestuje w najbardziej rozwiniętych krajach, jeśli chodzi o rynek kapitałowy. Do tej pory mieliśmy dostęp do 12-13% światowych pieniędzy inwestycyjnych, od września będziemy mieć dostęp do 100%. Choć, oczywiście, proces przebudowy portfeli inwestycyjnych związany z decyzją FTSE Russell potrwa parę lat” – powiedział prezes GPW.

W przypadku Stoxx Polska awansowała z indeksu Emerging Markets 1500, obejmującego spółki z całego świata do Europe 600, grupującego tylko spółki z rynków rozwiniętych Europy. Do grona 600-set najważniejszych spółek w Europie dołączyło osiem z naszego kraju: Bank Pekao, BZ WBK, CD Projekt, KGHM Polska, LPP, PKN Orlen, PZU i PKO Bank Polski.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews