Polska będzie miała swojego bitcoina? Ministerstwo Cyfryzacji: nie mamy nic wspólnego z kryptowalutami

Polska będzie miała swojego bitcoina? Ministerstwo Cyfryzacji: nie mamy nic wspólnego z kryptowalutami
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
dPLN, tak miałaby się nazywać polska kryptowaluta, nad stworzeniem której prace już trwają, informuje w środę "Puls Biznes". Według gazety miałaby ona zrewolucjonizować płatności.

#MinisterstwoCyfryzacji: nie prowadzimy jakichkolwiek projektów i badań związanych z kryptowalutami #kryptowaluty

Jak informuje „Puls Biznesu”, Polski Akcelerator Technologii Blockchain (PATB) pracuje między innymi nad Digital PLN, czyli narodową kryptowalutą. dPLN byłby sztywno powiązana z kursem złotego. 100 jednostek dPLN warte byłoby 100 zł.

W odpowiedzi na te informacje Ministerstwo Cyfryzacji wydało oświadczenie w którym informuje, że „kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwo Cyfryzacji w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce”.

Jednocześnie resort przypomniał, że organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF.

Ministerstwo Cyfryzacji cofa patronat dla Akceleratora

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło, że wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z kryptowalutami.

Resort podał także, że z dniem 17 stycznia cofa patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.

Źródło: „Puls Biznesu”, Ministerstwo Cyfryzacji