Polscy konsumenci wybierają płatności zbliżeniowe – 159 mln transakcji zbliżeniowych z użyciem kart Visa w 2013 r.
Według najnowszych danych Visa Europe kartami zbliżeniowymi Visa dokonano w ub. r. w Polsce 159 mln transakcji, wobec 46,6 mln takich transakcji w 2012 r. Nie ulega więc wątpliwości, że polscy konsumenci jednoznacznie opowiedzieli się za łatwością i szybkością, które niosą ze sobą płatności wymagające jedynie zbliżenia karty do czytnika w punkcie sprzedaży. Polska jest w Europie krajem o największej liczbie i wartości transakcji zbliżeniowych Visa.
„W Polsce jesteśmy świadkami imponującego rozwoju płatności zbliżeniowych Visa, zarówno pod względem liczby kart, jak i liczby oraz wartości transakcji. W całym ubiegłym roku wartość transakcji zbliżeniowych osiągnęła 944 mln euro, z czego 118 mln euro zostało wydane w grudniu 2013 r.” – powiedziała Sandra Alzetta, dyrektor wykonawczy Visa Europe. „Wszyscy chcielibyśmy dokonywać drobnych płatności w sposób szybki i wygodny – i polscy konsumenci najwyraźniej przekonali się, że jest to możliwe właśnie dzięki płatnościom zbliżeniowym Visa” – dodała Sandra Alzetta.
Upowszechnienie opartych na technologii mikroprocesorowej EMV płatności zbliżeniowych Visa dokonuje się na coraz większą skalę także w całej Europie, gdzie w zeszłym roku miało miejsce już 340,1 mln takich transakcji.
Pierwsza piątka krajów europejskich najbardziej zaawansowanych w rozwoju płatności zbliżeniowych w 2013 r. to: Polska (159 mln transakcji), Wielka Brytania (94,3 mln transakcji), Czechy (30,6 mln transakcji), Słowacja (23,1 mln transakcji), Hiszpania (17,5 mln transakcji).
„Sukces kart zbliżeniowych Visa w Polsce wynika nie tylko z ich szerokiej dostępności w bankach, ale w bardzo dużej mierze z faktu, że konsumenci polubili łatwość i bezpieczeństwo płacenia w sposób zbliżeniowy, a detaliści widzą duże korzyści w wyposażaniu sklepów w czytniki umożliwiające takie płatności” – skomentował Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.
W 2013 r. o 56% zwiększyła się w Polsce liczba terminali płatniczych umożliwiających płatności zbliżeniowe. Całkowita liczba terminali przyjmujących płatności zbliżeniowe Visa przekroczyła na koniec ubiegłego roku 163 tys., dzięki czemu Polska utrzymała w Europie status kraju o największym nasyceniu terminalami zbliżeniowymi w stosunku do liczby wszystkich zainstalowanych terminali (ponad 50%).
Terminale akceptujące płatności zbliżeniowe Visa są instalowane u detalistów działających w większości sektorów, gdzie dokonujemy codziennych zakupów – od małych sklepów osiedlowych po sieci hipermarketów, z których wszystkie akceptują już ten sposób płatności, od sieci fast food po kasy biletowe, transport miejski i maszyny samoobsługowe oraz parkometry. Wśród ogólnopolskich sieci super- i hipermarketów, gdzie można w ten sposób zapłacić, znajdują się m.in. Auchan, Carrefour, Kaufland, E.Leclerc, Lidl, Real, Żabka, Tesco oraz takie sieci jak: coffeeheaven, McDonald’s, Empik, Rossmann, BP, Shell, IKEA. Do tego grona dołączyła ostatnio sieć stacji PKN Orlen, jedna z największych sieci detalicznych w kraju.
Dane Visa Europe na koniec 2013 r. wskazują również na szybki wzrost – o 43% w porównaniu z grudniem 2012 r. – liczby kart zbliżeniowych Visa w obiegu w Polsce. W grudniu ubiegłego roku było ich już 11,5 mln, a w całej Europie – 80,6 mln (wzrost o 58% w stosunku do 2012 r.). Karty zbliżeniowe Visa oferowane są w Polsce przez prawie wszystkie banki wydające karty płatnicze Visa.
Średnia wartość zakupu opłacanego kartą zbliżeniową w Polsce w 2013 r. wyniosła 23,4 zł, co odpowiada niewielkiemu zakupowi w supermarkecie — potwierdzając tym samym, że konsumenci zaakceptowali metodę zbliżeniową jako bardzo wygodną formę płatności za codzienne zakupy. W całej Europie średnia wartość zakupu w ub. roku to 9,18 euro (ponad 36 zł), co wskazuje na podobne tendencje do korzystania z wygody, którą oferują karty zbliżeniowe przy drobnych zakupach.
Karty zbliżeniowe zapewniają bezpieczeństwo płacenia za zakupy. Rada ds. Systemu Płatniczego przy NBP, m.in. w oparciu o analizy Komisji Nadzoru Finansowego stwierdziła, że karty zbliżeniowe są tak samo bezpieczne jak karty stykowe. Taka ocena jest całkowicie zbieżna z danymi Visa Europe.
Dzięki technologii mikroprocesorowej EMV bezpieczeństwo kart Visa, łącznie z kartami zbliżeniowymi, kolejny rok z rzędu utrzymuje się w Europie na wysokim poziomie, a wskaźniki bezpieczeństwa dla polskich kart Visa są wyraźnie lepsze. Poziom tzw. transakcji nieuprawnionych wynosi w Europie zaledwie 0,045% wartości płatności dokonywanych kartami Visa, czyli obrazowo mówiąc, 4,5 eurocenta na 100 euro opłacane kartami Visa. W Polsce wskaźnik ten jest dziesięciokrotnie niższy od średniej europejskiej.
Źródło: Visa Europe