Policja i BIK alarmują: osoby starsze najczęściej padają ofiarą kradzieży dokumentów tożsamości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bik.01.400x205Jak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej*, 8 proc. osób powyżej 60. roku życia doświadczyło kradzieży dokumentów poświadczających tożsamość. Świętując Dni Babci i Dziadka podarujmy najbliższym bezpieczeństwo - bezcenną wiedzę o tym, jak chronić się przed oszustami, wyłudzeniem danych osobowych oraz pieniędzy.

„Dziadkowie są od rozpieszczania, rodzice od wychowywania” – to stare przysłowie najlepiej uświadamia nam, że to właśnie babcie i dziadkowie szczególnie troszczą się o swoje wnuki, często również pod względem finansowym. Jak pokazują dane zgromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej, we wrześniu 2015 r. prawie 2,5 mln osób w wieku 65 plus posiadało aktywny produkt kredytowy. Seniorzy najczęściej korzystają z kredytów konsumpcyjnych, stanowiących 51,6 proc. wszystkich ich zobowiązań kredytowych.

– Zachodzące w Polsce zmiany demograficzne jednoznacznie wskazują na stopniowe zwiększanie się liczby osób starszych powyżej 60. roku życia – mówi Marcin Gozdek, z Biura Informacji Kredytowej. – To sygnał o rosnącej roli ekonomicznej tej grupy wiekowej, która już obecnie stanowi szeroki segment klientów bankowych, korzystających z różnych form kredytowania. Według danych zawartych w bazach BIK, osoby w wieku powyżej 65 lat mają obecnie do spłaty zobowiązania kredytowe o łącznej wartości przekraczającej 22 mld złotych. Z kolei najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie BIK wykazało, że starsze osoby częściej padają ofiarą oszustów. To osoby starsze częściej doświadczają kradzieży dokumentów potwierdzających tożsamość, dlatego tak ważna jest edukacja seniorów w zakresie bezpieczeństwa dokumentów i  świadomego korzystania z instrumentów finansowych – tłumaczy ekspert BIK.

Naszym bliskim z okazji Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia) warto wręczyć nie tylko kwiaty czy czekoladki, ale również porozmawiać o sytuacjach, w których przestępcy mogą ich oszukać. Skala wyłudzeń jest duża. Według danych Policji za 2014 r. przestępcy każdego dnia przynajmniej 5 razy dziennie próbowali oszukać osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze. – Chociaż suma przestępstw tego typu spada, to wyłudzone kwoty rosną. W 2014 roku przestępcy wyłudzili ponad 60 mln złotych. Policja przestrzega przed działaniami oszustów i ich metodami „na wnuczka” czy „na policjanta” – mówi podinsp. Dorota Pater z Komendy Głównej Policji. – Najczęściej stosowaną przez oszustów formą wyłudzenia jest metoda „na wnuczka”. Przestępca kontaktuje się np. telefonicznie ze starszą osobą i przedstawia jej historię, według której ukochany wnuk ma kłopoty finansowe, bądź potrzebuje pożyczki na świetną inwestycję. Następnie informuje, że znajomy przyjdzie odebrać pieniądze.

Gra na emocjach to tylko jedna z socjotechnik wykorzystywana przez oszustów do wyłudzenia często bardzo dużych sum pieniędzy. Starsze osoby działają w dobrej wierze, sądząc, że pomagają najbliższym. Tymczasem są narażone na olbrzymie kłopoty – przestrzega podinsp. Pater.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry moment, aby odwdzięczyć się za ich wsparcie i troskę. Rozmawiając z dziadkami pamiętajmy, że jeśli zgubią, bądź zostanie im skradziony dowód osobisty, powinni go jak najszybciej zastrzec, zaś o jego kradzieży – niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, aby uchronić się przed wyłudzeniem kredytu na ich dane osobowe.

W celu szerzenia edukacji dotyczącej bezpieczeństwa dokumentów tożsamości Biuro Informacji Kredytowej wraz z Komendą Główną Policji zainicjowały ogólnopolską akcję edukacyjną „Nieskradzione.pl”, której głównym celem jest propagowanie idei „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie”. W ramach akcji działa strona Nieskradzione.pl, na której opisane są prawdziwe zdarzenia, a także znajdują się gotowe porady dotyczące przechowywania i udostępniania danych osobowych, zarówno w życiu codziennym, jak i w Internecie.

*Badanie BIK „Ochrona tożsamości” (MillwardBrown, listopad 2015)

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej S.A.