Polacy w coraz większym stopniu będą korzystali z płatności natychmiastowych

Polacy w coraz większym stopniu będą korzystali z płatności natychmiastowych
Michał Szymański, Wiceprezes Zarządu, Krajowa Izba Rozliczeniowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
25 lat temu, 18 kwietnia 1994 roku uruchomiono system Elixir - pierwszy w Polsce elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych. Za pośrednictwem systemu realizowane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych i firm, jak również samych banków.

#MichałSzymański: Przyszłość należy jednak do płatności natychmiastowych, które minimalizują czas realizacji transakcji #ZBP @RzecznikKIR

Elixir zmienił polską bankowość

Jak mówi Michał Szymański – wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej wiele osób nie ma świadomości, że wysyłając przelew z jednego banku do drugiego korzysta z systemu Elixir.

W momencie uruchomienia Elixir był jednym z najszybszych systemów płatniczych na świecie. Dzięki niemu klienci banków w Polsce otrzymywali przelewy na swoje konta tego samego dnia, podczas gdy klienci banków w Europie Zachodniej musieli czekać na pojawienie się pieniędzy dwa albo trzy dni.

Rekord Express Elixir

Tak szybkie przelewy w Polsce były możliwe dzięki zastosowaniu trzech sesji odbywających się w dni robocze, podczas których dokonywano rozliczeń międzybankowych. Z kolei bezpieczeństwo transakcji wzmocniono przez zastosowanie podpisu elektronicznego.

Express Elixir spowodował dalsze przyspieszenie obiegu pieniądza. To system, który działa non stop przez 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku i umożliwia realizację przelewów natychmiastowych oraz przelewów na numer telefonu. Są to transakcje przeprowadzane w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Ten system znakomicie się rozwija. 10 kwietnia tego roku padł historyczny rekord. W systemie Express Elixir dokonano 100 tysięcy transakcji jednego dnia.

Michał Szymański tak skomentował to wydarzenie: 100 tysięcy transakcji jednego dnia w systemie Express Elixir  to dowód na to, że w Polsce płatności natychmiastowe są coraz bardziej powszechne. Ten proces zachodzi także w innych krajach, ale Polska jest w tej dziedzinie jednym z pionierów. Od wielu lat z sukcesem rozwijamy usługi w zakresie płatności natychmiastowych, czyli takie, które pozwalają na przekazanie środków między rachunkami w innych bankach w ciągu kilku sekund.

Co dalej?

KIR udostępnia również system Euro Elixir, obsługujący rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, dzięki czemu są możliwe płatności transgraniczne pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej.

Pytany o przyszłość systemów KIR Michał Szymański odpowiedział: Elixir cały czas dynamicznie się rozwija i jest na bieżąco dostosowywany do potrzeb banków oraz zmieniających się regulacji. Przyszłość należy jednak do płatności natychmiastowych, które minimalizują czas realizacji transakcji.

Źródło: aleBank.pl