Podstawowy rachunek płatniczy to oferta… dla tych, co już mają rachunek bankowy?

Podstawowy rachunek płatniczy to oferta… dla tych, co już mają rachunek bankowy?
Błażej Mika, dyrektor Departamentu Płatności i Relacji z Partnerami w Banku Zachodnim WBK Fot. BZ WBK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komentarz Błażeja Miki, dyrektora departamentu płatności i relacji z partnerami w Banku Zachodnim WBK o wchodzących w życie przepisach o podstawowym rachunku płatniczym.

#BłażejMika, #BZWBK: Wierzymy, że posiadacze podstawowego rachunku płatniczego (którzy wcześniej nie posiadali innego rachunku płatniczego) będą zainteresowani zmianą na standardowe konto, które może przynosić więcej korzyści w użytkowaniu @BankZachodniWBK @uknf

Uważamy, że  ten typ rachunku nie będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród klientów nieubankowionych, mimo takich intencji ustawodawcy. Zainteresowani będą głównie klienci ubankowieni. Argumentem do skorzystania z oferty podstawowego rachunku płatniczego dla klienta nieubankowionego może być rzeczywiście cena. Prowadzenie konta i część usług będą darmowe, co nie zawsze będzie dużym wyróżnieniem na tle innych kont, biorąc pod uwagę, że już dziś część z tych usług, jak i prowadzenie konta w wielu bankach są również bezpłatne.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia zmian obowiązującej nomenklatury. Obecne nazwy usług były dość przyjazne w zrozumieniu przez przeciętnego konsumenta. Nowe nazewnictwo będzie trudniejsze do zrozumienia dla każdego klienta, szczególnie zaś dla tego, który nigdy wcześniej nie korzystał z produktów bankowych. Przykładowo klient, który wypłaci gotówkę w bankomacie w Berlinie lub Nowym Jorku, dziś tę operację widzi w historii konta jako „wypłatę gotówki z bankomatu za granicą”. Zgodnie z nowymi przepisami wypłata w Berlinie będzie się nazywała „transgraniczną transakcją płatniczą przy użyciu karty debetowej do płatności gotówkowych”, a wypłata w Nowym Jorku nadal pozostanie „wypłatą gotówki w bankomacie za granicą”.

Wierzymy, że posiadacze podstawowego rachunku płatniczego (którzy wcześniej nie posiadali innego rachunku płatniczego) będą zainteresowani zmianą na standardowe konto, które może przynosić więcej korzyści w użytkowaniu.

Czytaj także: Podstawowy rachunek płatniczy za darmo od 8 sierpnia. Gdzie można założyć?