Podniesienie limitu zadłużenia i zmienność dolara amerykańskiego
W oczekiwaniu na porozumienie w sprawie limitu zadłużenia we środę indeksy giełdowe notowały spadki, a dolar amerykański tracił na wartości. Na bazie zniecierpliwienia i rosnącego ryzyka technicznej niewypłacalności dolar amerykański osłabił się względem euro do poziomu 1.3567, a względem funta do 1.6033.
Później na rynek dotarła wiadomość o bliskim porozumieniu w Kongresie. Wiadomość ta odwróciła sytuację na rynku o 180 stopni i dolar rozpoczął się globalnie umacniać. W reakcji na pozytywne informacje z USA zanotował dzienne maksimum względem euro i funta (odpowiednio 1.3472 oraz 1.5892). Porozumienie w Kongresie sprowadziło niżej kurs złota, którego notowania intraday spadły z 1.286,90 do dziennego minimum na 1.268,96.
Tak jak rynek zakładał porozumienie w sprawie limitu zadłużenia osiągnięto w Kongresie w ostatniej chwili. Kompromis oddala tym samym groźbę technicznej niewypłacalności i kończy paraliż administracji rządowej. Wieczorem Senat i Izba Reprezentantów uchwaliły ustawę w ramach której podniesiono limit zadłużenia – środków ma wystarczyć do 7 lutego 2014, oraz przedłużono czas na przyjęcie budżetu do 15 stycznia 2014 roku. Ustawa została już podpisana przez prezydenta Baracka Obamę.
Dziś rozpoczynają pracę amerykańskie instytucje rządowe, a rynek czeka na plan publikacji zaległych danych makroekonomicznych, w tym sprzedaży detalicznej oraz wrześniowego raportu z rynku pracy. Wcześniej osoby związane z administracją podawały, iż zaległe dane z rynku pracy powinny być upublicznione w terminie trzech dni od chwili otwarcia administracji.
Dziś od rana dolar ponownie traci na wartości. Rosną notowania złota, którego cena przetestowała poziom 1.320 dolarów za uncję. Rynek odbiera porozumienie jako zyskanie czasu, a nie rozwiązanie systemowe. Inwestorzy zastanawiają się obecnie jak duży wpływ na gospodarkę miało zamknięcie administracji przez ponad dwa tygodnie (od 01/10/2013). Również konsensus oczekiwań odnośnie ograniczenia programu QE przez Rezerwę Federalną przesuwa się w kierunku 2014 roku. To wszystko sprawia, iż w dniu dzisiejszym ponownie obserwujemy słabość amerykańskiej waluty. W porannym handlu na głównych parach walutowych zostały ustanowione dwutygodniowe maksima. Kurs euro wzrósł względem dolara do 1.3537. Notowania funta zostały dodatkowo wsparte dobrym odczytem sprzedaży detalicznej, która we wrześniu wzrosła z -0,9% m/m do 0,6% m/m. Oczekiwano dynamiki wzrostu na poziomie 0,4% m/m. Funt wsparty dobrymi danymi zanotował najwyższy od tygodnia poziom do dolara (1.6096).
W dniu dzisiejszym szereg członków Rezerwy Federalnej będzie komentowało perspektywy polityki monetarnej (Fisher, Evans, George, Kocherlacota). Na dziś zaplanowane są amerykańskie dane na temat nowych bezrobotnych oraz indeks FED z Filadelfii. Jutro natomiast bardzo ważny odczyt dynamiki PKB Chin w trzecim kwartale nada ton notowaniom na rynku.
Tomasz Brach
Easy Forex Trading Ltd.