Podatek od wyprowadzki: kto i ile zapłaci na odchodne polskiemu fiskusowi?
Podatek „ma ograniczyć możliwość stosowania optymalizacji podatkowych poprzez przenoszenie central firm, części lub całego biznesu do innych jurysdykcji podatkowych” – czytamy w czwartkowym „Pulsie Biznesu”.
Dany podmiot gospodarczy zapłaci exit tax, jeśli przeniesie całość lub część biznesu za granicę albo zmieni rezydenturę podatkową.
„Podatek będzie należny, gdy wartość przenoszonego biznesu lub jego części przekroczy 2 mln zł. Od sumy powyżej tego progu fiskus potrąci sobie 19 proc.” – podaje stawki „Puls Biznesu”.
Podatek będzie naliczany również osobom fizycznym, o ile zamieszkują w Polsce co najmniej pięć lat.
„Tak jak w przypadku firm, fiskus potrąci należność od niezrealizowanych przychodów powyżej 2 mln zł. Obowiązywać mają dwie stawki podatkowe: 3-procentowa i podwyższona, 19-procentowa, gdy możliwe będzie tylko oszacowanie wartości majątku”, czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Podatek od wyprowadzki już od przyszłego roku?
O pracach nad podatkiem od wyprowadzki mówiła również w czwartkowych „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki minister finansów Teresa Czerwińska.
– Chcielibyśmy, aby ten podatek funkcjonował już od przyszłego roku. Aby on tak zafunkcjonował, zgodnie z całym trybem legislacji – do końca listopada br. ten proces legislacyjny powinien się zakończyć – powiedziała szefowa resortu finansów.
Minister Czerwińska dodała, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w innych krajach Unii Europejskiej.
Wcześniej o pracach nad podatkiem informował w odpowiedzi na interpelację poselską również wiceminister finansów Paweł Gruza.
„W Ministerstwie Finansów przygotowywany jest projekt ustawy nowelizującej ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, przewidujący wdrożenie do polskiego porządku prawnego instytucji tzw. exit tax tj. opodatkowania nierealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa, stałego zakładu lub rezydencji podatkowej do innego państwa” – napisał wiceminister.
Źródło: Puls Biznesu/radiowa Jedynka