Po decyzji RPP: stopy procentowe nie wzrosną co najmniej przez rok

Po decyzji RPP: stopy procentowe nie wzrosną co najmniej przez rok
Fot. stock.adobe.com/Paulista
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Jak długo jeszcze pozostaną bez zmian?

#StopyProcentowe w Polsce zostają na rekordowo niskim i nie zmienionym poziomie przez rekordowo długi czas #RPP

Stopy procentowe w Polsce zostają na rekordowo niskim i nie zmienionym poziomie przez rekordowo długi czas.

Czytaj także: RPP nie zaskoczyła. Stopy procentowe bez zmian >>>

– Rada Polityki Pieniężnej była już nawoływana do tego, żeby odpowiedzieć na wysokie tempo wzrostu gospodarczego, na mocny rynek pracy, rosnące wynagrodzenia i zacząć podnosić stopy procentowe, ale wydaje się, że strategia obrana przez radę, częściowo ze względu na czynniki, które są od niej niezależne, sprawdza się, bo inflacja w Polsce cały czas pozostaje dość wyraźnie poniżej celu – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Słabnąca aktywność gospodarcza

Znajdujemy się w okresie wzrostu gospodarczego, ale patrząc na sytuację światowej gospodarki ostrożność w podnoszeniu stóp procentowych staje się coraz bardziej uzasadniona.

– Słabnąca aktywność gospodarcza wynika z wielu kwestii, z obaw o konflikty handlowe, o niestabilność polityczną w Europie. Mamy cały czas nierozwiązaną kwestię Brexitu, mamy problemy z włoskim rządem, mamy zmiany na niemieckiej scenie politycznej – przypomina dr Przemysław Kwiecień.

– Oczekuję, że rada utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca 2019 roku – podsumowuje ekspert XTB.

Nie zmieni tego nawet przejściowy skok inflacji wiosną przyszłego roku.

Źródło: MarketNews24