Płatności bezgotówkowe: w cztery lata dogonimy średnią europejską?

Płatności bezgotówkowe: w cztery lata dogonimy średnią europejską?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nadal bardzo lubimy płacić gotówką. Wprawdzie pod względem liczby kart zbliżeniowych należymy do liderów, to jednocześnie daleko nam do europejskiej średniej transakcji bezgotówkowych. Czy to możliwe, że w cztery lata dogonimy Europę?

M. #Groszek z Fundacji #PolskaBezgotówkowa: po 4 latach chcemy osiągnąć średnią europejską pod względem transakcji bezgotówkowych #płatności #platnoscibezgotowkowe

Europejska średnia, to 50 proc. transakcji bezgotówkowych. Najbardziej preferują je kraje skandynawskie, gdzie te proporcje to 80:20. Natomiast w Polsce relacja transakcji gotówkowych do bezgotówkowych jest dokładnie odwrotna.

– Do europejskiej średniej możemy dojść w ciągu czterech lat – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jeszcze przed kilku laty dużą niechęć do terminali płatniczych powodowało to, że od transakcji bezgotówkowej pobierano opłatę nawet powyżej 4 proc. wartości transakcji. Dla wielu małych sklepów była to nawet równowartość marży na sprzedaży. Obecnie średnia pobierana opłata to średnio 0,6 proc., jednak nie wpłynęło to na dynamiczny wzrost terminali płatniczych.

Bezpłatne terminale płatnicze dla przedsiębiorców

W ciągu 3 lat w Polsce może przybyć około pół miliona nowych terminali płatniczych. Fundacja Polska Bezgotówkowa zachęca przedsiębiorców do korzystania z bezpłatnych terminali płatniczych. Detalistom, którzy kwalifikują się do udziału w Programie Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa”, fundacja oferuje możliwość finansowania do 3 terminali płatniczych przez okres roku. Do udziału w Programie uprawnieni są chętni przedsiębiorcy, którzy posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych.

– Po czterech latach chcemy osiągnąć średnią europejską  – mówi dr Mieczysław Groszek.

Źródło: MarketNews24