PKO BP nagrodzony w konkursie BAI Global Innovation Awards za trwały nośnik oparty na blockchainie

PKO BP nagrodzony w konkursie BAI Global Innovation Awards za trwały nośnik oparty na blockchainie
Fot. PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski został nagrodzony w międzynarodowym konkursie dla instytucji finansowych BAI Global Innovation Awards, w kategorii "Innowacja w procesach wewnętrznych". Uznanie jury zyskał projekt trwałego nośnika wspierający rozwój bankowości elektronicznej opartej o technologię blockchain. PKO Bank Polski jest pierwszą polską instytucją finansową, która skutecznie wdrożyła i rozwija trwały nośnik oparty na blockchainie.

– Jesteśmy dumni z wdrożenia trwałego nośnika 2.0. PKO Bank Polski świadomie i odpowiedzialnie korzysta z innowacji technologicznych, by tworzyć nową wartość. To rozwiązanie doskonale wpisuje się w trend gospodarki bez papieru, w której dokumenty są cyfrowe, a ich autentyczność pewna. Wspólnie z KIR, IBM oraz innymi partnerami technologicznymi, przesyłanie dokumentów do klientów uczyniliśmy w pełni cyfrowym i bezpiecznym. Dzięki trwałemu nośnikowi zrezygnowaliśmy z tradycyjnej formy wysyłki prawie 30 milionów dokumentów. To oznacza nie tylko mierzalne oszczędności finansowe, wzrost satysfakcji klientów ale też korzyści dla środowiska naturalnego, konkretnie – zachowanie ok. 50 hektarów lasów. Maksymalizowanie korzyści to podstawowa zasada, którą kierujemy się w PKO Banku Polskim, rozwijając i wprowadzając kolejne innowacje zmieniające rynek – mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Klienci PKO BP jako pierwsi na rynku otrzymali trwały nośnik 2.0

Klienci PKO Banku Polskiego jako pierwsi na rynku otrzymali trwały nośnik 2.0 – narzędzie umożliwiające dostarczanie, obok dokumentów publicznych, także dokumentów prywatnych. Technologia blockchain zastosowana w trwałym nośniku opiera się na zdecentralizowanej i rozproszonej architekturze informatycznej, co podnosi bezpieczeństwo przesyłanych danych. Rozwiązania działające według tej technologii, mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba potwierdzenia przez trzecią, niezależną stronę, zaistnienia konkretnego zdarzenia. W przypadku dokumentów bankowych, może to być np. potwierdzenie czasu powstania ostatniej wersji dokumentu oraz jego autora.

Trwały nośnik 2.0. jest kolejnym dużym wdrożeniem w PKO Banku Polskim opartym o blockchain. Powstał w wyniku rozbudowy infrastruktury technologicznej wykorzystywanej we wcześniejszej wersji tego rozwiązania, a bank pracował nad nim wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR), Operatorem Chmury Krajowej, Hitachi i IBM. Pierwszą wersję trwałego nośnika PKO Bank Polski już w 2018 roku opracował wspólnie z KIR, IBM, Accenture oraz polsko-brytyjskim startupem Coinfirm. Jego wdrożenie było pionierskim praktycznym wykorzystaniem technologii blockchain w polskim sektorze finansowym i największym tego typu wdrożeniem w Europie. Pierwsza wysyłka dokumentów publicznych na trwałym nośniku trafiła wtedy do 5 mln klientów banku.

Nie pierwsza taka nagroda dla PKO BP

PKO Bank Polski po raz kolejny jest laureatem BAI Global Innovation Awards. W 2017 roku, został nagrodzony za projekt udostępniania usług e-administracji w serwisach bankowości elektronicznej.

BAI Global Innovation Awards to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów dla firm z sektora finansów. Jego organizatorem jest Bank Administration Institute (BAI) stowarzyszenie zrzeszające instytucje finansowe z całego świata. Od ponad 90 lat BAI wpływa na kształt oraz rozwój światowej gospodarki, prowadząc i publikując badania, będące źródłem wszechstronnej wiedzy o bankowości, aktualnych wyzwaniach i trendach dotyczących przyszłości instytucji finansowych.