PKO Bank Polski zwycięzcą rankingu prognoz makroekonomicznych Consensus Economics

PKO Bank Polski zwycięzcą rankingu prognoz makroekonomicznych Consensus Economics
Fot. PKO Bank Polski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zespół analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego zwyciężył w rankingu prognoz makroekonomicznych dla Polski przygotowanym przez londyński Consensus Economics (Forecast Accuracy Award 2020). Został doceniony za wysoką jakość prognoz gospodarczych oraz umiejętność identyfikowania trendów kluczowych wskaźników dla Polski w 24-miesięcznym cyklu prognozowania.

– Czas pandemii był dla wszystkich trudny. Dla ekonomistów był to jednocześnie wyjątkowy sprawdzian ze względu na bezprecedensowe zjawiska zachodzące w gospodarce. Cieszymy się, że w okresie niezwykłej zmienności i niepewności potrafiliśmy lepiej niż inni wskazywać kluczowe trendy w gospodarce. Zwycięstwo akurat w tej edycji konkursu smakuje wyjątkowo – mówi Piotr Bujak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych w PKO Banku Polskim.

Czytaj także: Forum Bankowe: troje laureatów Nagrody im. prof. Remigiusza Kaszubskiego >>>

Consensus Economics co miesiąc zbiera prognozy makroekonomiczne dla kilkudziesięciu krajów od ponad 1000 ekonomistów z całego świata. W rankingu analizowana była trafność 24-miesięcznego cyklu prognoz dynamiki PKB i cen konsumpcyjnych, czyli oceniano prognozy na 2020 rok aktualizowane co miesiąc od stycznia 2019 roku do grudnia 2020 roku. W rywalizacji udział brały zespoły ekonomistów z kraju (Pekao, Santander, ING, Citi, Credit Agricole, CASE) oraz wiele zagranicznych instytucji: banki (Goldman Sachs, JP Morgan, UBS, Deutsche Bank, HSBC, Barclays), agencje ratingowe (Fitch, Moody’s) oraz niezależne instytucje analityczno-badawcze (Capital Economics, Oxford Economics, Economic Intelligence Unit, IHS Markit).

Inne nagrody

Ekonomiści PKO Banku Polskiego systematycznie zajmują czołowe miejsca w rankingach prognoz. Niedawno nagrodzono ich w organizowanym przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet” konkursie krótkoterminowych prognoz makroekonomicznych i finansowych za 2020 rok, a szef zespołu Piotr Bujak, otrzymał tytuł Ekonomisty Roku podczas gali „Byki i Niedźwiedzie”.

Zespół ekonomistów banku po pierwszym kwartale 2021 roku, jest również liderem bieżącej edycji tego konkursu.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP