PKO Bank Polski uplasował na rynku polskie obligacje rządowe o łącznej wartości 1,5 mld euro

PKO Bank Polski uplasował na rynku polskie obligacje rządowe o łącznej wartości 1,5 mld euro
PKO BP - Oddział (źródło: PKO BP)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski wspólnie z konsorcjum zagranicznych banków zorganizował i uplasował na rynku kolejną emisję obligacji polskiego rządu. Konsorcjum banków z udziałem PKO Bank Polskiego sprzedało 5-cioletnie papiery o łącznej wartości 1,5 miliarda euro. Była to pierwsza w historii emisja obligacji rządowych na tak długi okres z ujemną rentownością, która wyniosła -0,1 proc.
.@PKOBP, wspólnie z konsorcjum zagranicznych banków, zorganizował i uplasował na eurorynku pierwszą 5-letnią emisję polskich obligacji rządowych z ujemnym oprocentowaniem #PKOBP #obligacje

PKO Bank Polski, wspólnie z konsorcjum zagranicznych banków, zorganizował i uplasował na eurorynku pierwszą 5-letnią emisję polskich obligacji rządowych z ujemnym oprocentowaniem. To kolejna transakcja w której PKO Bank Polski uczestniczył w plasowaniu papierów na rynkach międzynarodowych. Wcześniej bank brał udział w organizacji i sprzedaży 4-serii zielonych obligacji (green bonds) emitowanych przez Polskę.  

Pierwsza taka transakcja

– Gratulujemy Ministerstwu Finansów kolejnej bardzo udanej transakcji i uplasowania na rynku długu o wartości 1,5 miliarda euro na bardzo atrakcyjnych warunkach. Pierwszy raz w historii udało się rządowi spoza strefy euro uplasować 5-letnie obligacje z ujemną stopą rentowności. To oznacza, że w dniu emisji polski rząd otrzyma więcej środków niż będzie musiał zapłacić w dniu zapadalności i jednocześnie w trakcie życia obligacji (przez 5 lat) nie zapłaci żadnych odsetek. Bardzo duży, sięgający ponad 6,5 mld EUR popyt podkreśla zaufanie jakim inwestorzy zagraniczni obdarzają Polskę. Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w historycznej transakcji, która ugruntowuje pozycję naszego kraju na europejskim rynku długu – zaznacza Paweł Sadalski, dyrektor Departamentu Skarbu w PKO Banku Polskim.

Czytaj także: Sześć banków ma mandat na organizację emisji 5-letnich euroobligacji >>>

Warto podkreślić że przeprowadzona 3 lutego transakcja była pierwszą transakcją kraju spoza strefy euro lub o ratingu poniżej AAA, gdzie na rynku pierwotnym udało się osiągnąć ujemną rentowność przy danym terminie zapadalności obligacji. Jest to silnym potwierdzeniem zaufania inwestorów do fundamentów naszej gospodarki.

Źródło: PKO Bank Polski / PKO BP