PKO Bank Polski: Tydzień w cieniu Grecji – dziennik rynkowy BSR
Rynek stopy procentowej - Mimo obaw o referendum w Grecji rentowności polskich obligacji spadały.
Rynek walutowy - Notowania złotego pozostają pod wpływem greckiego referendum.
Rynek walutowy i stopy procentowej
Piątek nie przyniósł większych zmian na rynku walutowym, który trwał w oczekiwaniu na wyniki greckiego referendum dotyczącego akceptacji planu pomocowego Trojki (MFW, KE, EBC) w zamian za reformy oszczędnościowe. Eurodolar i eurozłoty utrzymywały sie na poziomach z dnia poprzedniego czyli odpowiednio w okolicach 1,11 i 4,19. Ponieważ negocjacje zostały de facto zawieszone do momentu kiedy zakończy się referendum, stąd rynki walutowe skupiając się na tym głównym wydarzeniu w zasadzie ignorowały wszystkie inne informacje, które w normalnych okolicznościach wpływały na zachowanie kursów walutowych.
W tym tygodniu dla rynków walutowych poza rezultatem greckiego referendum, kluczowe będą: publikacja Minutes Fed-u ze spotkania jakie odbyło się w dniach 16 – 17 czerwca, oraz seria danych z Chin (CPI, PPI, podaż kredytów). Biorąc pod uwagę komunikat Fed-u po ostatnim spotkaniu w którym podkreślono, że warunkami dla podniesienia stóp procentowych są: stabilizacja cen energii, dolara oraz dalsza poprawa warunków na amerykańskim rynku pracy, Minutes Fed-u powinny pozytywnie wpłynąć na notowania dolara w tym tygodniu, gdyż wszystkie trzy warunki aktualnie zachodzą (ceny ropy i dolara są w miarę stabilne a czwartkowe dane o zatrudnieniu i stopie bezrobocia w USA miały pozytywny wydźwięk). W przypadku kursu EUR/PLN gorsze dane z Chin będą sprzyjać dalszej deprecjacji złotego.
Piątkowy handel na rynku długu nie przyniósł zmiany trendu, na bazowych rynkach długu. Gorsze niż oczekiwano dane PMI dla sektora usługowego w Niemczech (53,8 pkt. vs. 54,2 pkt.) zostały zignorowane przez niemieckiego obligacje (rynek amerykański był zamknięty, ze względu na przypadający w niedzielę dzień niepodległości). Inwestorzy woleli koncentrować swoją uwagę na doniesieniach z Grecji, gdzie w ostatnich sondażach widać było niewielką przewagę zwolenników porozumienia z wierzycielami, niż na danych makro. W efekcie doszło do nieznacznego 2-punktowego przesunięcia w dół rentowności papierów DE10Y.
Krajowy dług w dalszym ciągu zyskiwał, nie zważając na napływające dobre dane z otoczenia gospodarki oraz ignorując obawy o greckie referendum. Według Instytutu Samar liczba nowych rejestracji samochodów wzrosła w czerwcu w Polsce o 18,7% r/r, zaś jeden z serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach o pracę informował o wzroście liczby ofert o 20,0% r/r. Mimo to krajowa krzywa dochodowości dalej zsuwała się, tym razem „zaliczając” zjazd o 3-5 pb. W ślad za nią poszła też krzywa FRA, która przesunęła się o 2-3 pb.
Według informacji, które podały agencje informacyjne greckie społeczeństwo w referendum powiedziało „Nie” dla reform, co oznacza, że sytuacja w Europie jeszcze bardziej się skomplikuje. Chociaż wynik głosowania nie oznacza automatycznie wykluczenia Grecji z UE czy strefy euro, to jednak zapewne doprowadzi do usztywnienia stanowiska rządu. Dlatego uważamy, że na początku tygodnia prawdopodobna jest przejściowa przecena, po której nasz dług powinien powrócić do wzrostów cen. Zapewne również przeceną na informacje z Grecji zareaguje nasza waluta. W tej sytuacji najważniejsze w tym tygodniu będą planowane w najbliższych dniach spotkania przywódców UE.
Konrad Soszyński
Jarosław Kosaty
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych