PKO Bank Polski: NFP agresywnie przecenia dług – dziennik rynkowy BSR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bachert.joanna.pko.bp.01.253x400Rynek stopy procentowej - NFP agresywnie przecenia dług.
Rynek walutowy - Eurozłoty w okolicach 4,16 po lepszym od oczekiwanego odczycie majowego NFP.

Poniedziałkowa sesja na rynku walutowym rozpoczęła się w okolicach zamknięcia ubiegłego tygodnia, z kursem EURUSD na poziomie ok. 1,11 i EURPLN oscylującym w okolicach 4,16. W piątek uwagę inwestorów przyciągały dane z amerykańskiego rynku pracy, analizowane w kontekście oczekiwanego rozpoczęcia przez Fed normalizacji polityki monetarnej. Jastrzębie skrzydło FOMC „może spać spokojnie”. W maju zatrudnienie w sektorze poza rolnictwem zwiększyło się o 280 tys. etatów, przerastając zarówno konsensus rynkowy jak i dane sprzed miesiąca. W takim razie marcowe pogorszenie kondycji w tym sektorze należy uznać za jednorazowe, negatywne wydarzenie. Rynek pracy nadal pozostaje silnym filarem ożywienia amerykańskiej gospodarki tym bardziej, że za wzrostem liczby miejsc pracy przyspiesza dynamiki płac. W reakcji na raport NFP notowania euro w relacji do dolara obniżyły się do 1,104. Złotemu też dostało się rykoszetem, ale ze względu na przedłużony weekend na rynku krajowym nie było zbyt wielu inwestorów chętnych do gry. Niewykluczone, że dzisiaj zobaczymy silniejsza reakcję na piątkowe dane z USA.

Majowy raport NFP znalazł też silne przełożenie na zachowanie rynku długu. W piątek po jego publikacji doszło tam do agresywnej przeceny amerykańskich i w mniejszym stopniu niemieckich papierów skarbowych. W efekcie krzywa amerykańska przesunęła się w górę o 10 pb. w środku i długim końcu krzywej, zaś niemiecka o 2 do 5 pb. w tym samym segmencie.

Krajowe papiery także tego dnia traciły na wartości. Źródłem podwyżek dochodowości były również publikacje z USA, ale i obawy o Grecję, która zaproponowała odroczenie spłaty wobec MFW. Skala podwyżek rentowności była znacznie wyższa niż w przypadku papierów niemieckich. W konsekwencji dochodowości naszego długu wzrosły o 8-12 pb. w środku i długim końcu krzywej. Przesunięcie krótkiego końca krzywej o 4 pb. silnie negatywnie odbiło się na najdłuższych stawkach FRA21X24, które podniosły się o 10 pb. w relacji do środy.

W poniedziałek spodziewamy się korekty piątkowych wzrostów dochodowości. Sprzyjać im powinny publikacje danych makro z Eurostrefy (lepszej, ale nie bardzo dobrej dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech). Naszym zdaniem wpłynie to na korektę części wzrostów dochodowości Bundów z ostatnich dni w konsekwencji na nieznaczną poprawę wycen krajowych papierów skarbowych. Ruchy te powinny znaleźć odzwierciedlenie również w zniżce stawek FRA w segmencie 12X15-21X24, które obecnie wyceniają trzy „pełne, standardowe” podwyżki stóp w horyzoncie początku 2017 roku. Scenariusz trzech podwyżek wydaje się być zbyt agresywny, zważywszy deklarowaną przez EBC realizację programu QE do drugiej połowy 2016 roku.

Joanna Bachert

Konrad Soszynski
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych