PKO Bank Polski: Negocjacje z Grekami przedłużają się – dziennik rynkowy BSR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x156Rynek stopy procentowej - Rosnące szanse na porozumienie z Grecją osłabia polskie obligacje skarbowe.                                                                                                     
Rynek walutowy - Rynki walutowe muszą przygotować się na dalsze negocjacje z Grekami.

Rynek walutowy i stopy procentowej
Piątek przyniósł silne odreagowanie rynku eurodolara i eurozłotego związane z przypływem optymizmu w związku ze złożonymi przez Grecję propozycjami reform oszczędnościowych mających umożliwić uzyskanie pomocy finansowej dzięki której możliwe będzie uniknięcie bankructwa przez ten kraj. W efekcie kurs EURUSD z około 1,10 odbił się do około 1,12 a kurs EURPLN z około 4,21 spadł do około 4,17.

Propozycje przedstawione przez Greków w zasadzie uwzględniały te wszystkie propozycje oszczędnościowe Troiki (MFW, KE, EBC), które zostały odrzucone w niedzielnym referendum jednak w zamian za ich wypełnienie Grecy zarządali większej skali pomocy – nie w sumie około 16 mld euro jak proponowała Troika ale około 53,5 mld euro. W tym momencie kształt ostatecznego porozumienia nie jest jeszcze znany, gdyż negocjacje wciąż trwają niemniej jednak głosy płynące z Brukseli wskazują na bardzo wysokie prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia negocjacji z Grecją.

Na rynku stopy procentowej piątkowa sesja przyniosła wyraźny wzrost rentowności papierów skarbowych. Przecena obligacji miała związek przede wszystkim ze wzrostem apetytu na ryzyko, po tym jak Grecja przesłała wierzycielom propozycje reform strukturalnych (co ciekawe były one zbliżone do tych, które wcześniej naród grecki odrzucił w referendum). Mimo piątkowych spadków cen SPW i tak cały tydzień kończy się bardzo pozytywnie. W zeszłym tygodniu rentowności 2-letnich papierów spadły o 5 pb., natomiast 10-letnich aż o 15 pb.

Weekendowe spotkania w sprawie Grecji nie przyniosły kolejny raz rozstrzygnięć. Niemniej szacowana kwota pomocy systematycznie rośnie – podczas spotkania ministrów finansów państw strefy euro mówiło się raczej o kwotach rzędu 82-86 mld EUR. Tym samym wydaje się, że problemem nie jest już jak dotychczas kwestia koniecznych reform strukturalnych, które Grecy zaakceptowali w parlamencie w sobotę, ale raczej kształt kolejnego programu pomocowego dla Grecji. A tu już pojawiły się rozbieżności pomiędzy państwami europejskimi – Francja skłonna jest zatwierdzić porozumienie, Niemcy chcą dodatkowych zabezpieczeń. Kolejny raz zatem nie ma ostatecznego porozumienia, a temat Grecji będzie wpływał na notowania rynkowe w tym tygodniu. Mimo, że w dalszym ciągu spodziewamy się pozytywnego rozstrzygnięcia, to jednak nie musi ono zapaść szybko.

Mirosław Budzicki
Jarosław Kosaty
 PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych