PKO Bank Polski: Brak ugody z Grecją wciąż niepokoi rynki – dziennik rynkowy BSR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x268Rynek stopy procentowej - Awersja do ryzyka zwiększa popyt na obligacje skarbowe.
Rynek walutowy - Na wartość zyskują bezpieczne waluty.

Wtorek przyniósł na rynku walutowym osłabienie eurodolara, który spadł z ok. 1,1050 do ok. 1,0950) oraz wzrost eurozłotego, który po przebiciu 4,20 w poniedziałek wzrósł do ok. 4,21.

Rynek eurodolara od jakiegoś czasu żyje głównie tematem greckim i to on jest w tym momencie głównym motorem zmian na tej parze walutowej. We wtorek wieczorem odbyło się spotkanie przywódców strefy euro. Póki co ostateczne porozumienie nie zostało zawarte. Oczekujemy, że w tej sytuacji wspólna waluta nie będzie zyskiwać względem dolara.

Rynek eurozłotego również pozostaje pod wpływem negocjacji Grecji z Trojką (MFW, KE, EBC) aczkolwiek nie jest to jedyny motor zmian na tej parze walutowej. Oczekiwania rychłych podwyżek stóp w USA oraz pogarszająca się kondycja gospodarcza Chin powodują, że złoty ulega stopniowej deprecjacji zarówno wobec euro jak i dolara. Silne spadki na giełdzie w Szanghaju skłoniły chińskie władze do interwencji, aby powstrzymać ewentualne negatywne skutki dla gospodarki realnej. Poza stworzeniem odrębnego funduszu, który będzie stabilizował ceny na giełdzie, chińskie władze skłoniły również największe chińskie firmy do wzmożonych zakupów akcji, aby przywrócić indeks w Szanghaju w okolice 4500 punktów (aktualnie jest on na poziomie ok. 3730 punktów). Nasza prognoza na koniec III kwartału dla kursu EUR/PLN i to 4,25 przy założeniu, że Grecja osiągnie porozumienie z wierzycielami.

Na globalnym rynku stopy procentowej podczas wtorkowej sesji widać było silne spadki rentowności papierów skarbowych. Powodem umocnienia notowań obligacji była przede wszystkim ucieczka kapitału w kierunku bezpieczniejszych aktywów. I tak pod koniec sesji europejskiej w przypadku 10-letnich niemieckich Bundów kwotowania spadły aż o 10 pb w okolice 0,64%, a amerykańskich Treasuries o prawie 8 pb do 2,20%. W Europie na wartości zyskiwały praktycznie wszystkie papiery, poza greckim („dziesięciolatki” wzrosły powyżej 18%). Do silniejsze reakcji doszło pod koniec dnia, czyli tuż przed zaplanowanym na wtorek spotkaniem przywódców Unii Europejskiej i ministrów finansów. Jak donosiły media Grecja propozycję ugody może przedstawić dopiero w środę, co wywołało nerwową reakcję rynku. W kraju z kolei Ministerstwo Finansów potwierdziło, że w czwartek zamierza sprzedać obligacje skarbowe serii WZ0120 i WZ0124 o wartości 1-2 mld PLN. Wcześniej podobna podaż była podawana w harmonogramie emisji w lipcu.

We wtorek żadnych porozumień nie zawarto. Póki co nie wiadomo, kiedy Grecja złoży ostateczne propozycje. Możliwe jest to podczas środowego spotkania, ale również wspomina się, że dokument może powstać do niedzieli. We wtorek prezydent Francji, Francois Hollande powiedział, że EBC zapewni Grecji minimalną płynność do niedzieli, która stanowi ostateczny termin na osiągnięcie ugody.

Mirosław Budzicki
Jarosław Kosaty
PKO Bank Polski
Biuro Strategii Rynkowych