PKN Orlen: w Polsce nie brakuje paliwa; dostawa 5 dodatkowych tankowców ropy od Saudi Aramco

PKN Orlen: w Polsce nie brakuje paliwa; dostawa 5 dodatkowych tankowców ropy od Saudi Aramco
Daniel Obajtek Fot. PAP / Tomasz Gzell
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen porozumiał się w sprawie zamówienia pięciu dodatkowych tankowców ropy z Morza Północnego od Saudi Aramco - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

„Wzmacniamy dostawy ropy z kierunków alternatywnych do naszych rafinerii w PL, CZ i na LT. Porozumieliśmy się z naszym głównym partnerem Aramco w sprawie zamówienia 5 dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego. Zabezpieczyliśmy też alternatywne dostawy spot do Orlen Lietuva” – napisał Obajtek na Twitterze.

Koncern w pełni zabezpiecza dostawy ropy naftowej do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie

Koncern poinformował w komunikacie prasowym, że w pełni zabezpiecza dostawy ropy naftowej do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Zaopatrzenie w surowiec odbywa się na bieżąco. W momencie wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego, dostawy będą realizowane z kierunków alternatywnych.

Ciągłość pracy zakładów w Europie zabezpieczona

Jak podano, ciągłość pracy zakładów grupy w Europie jest i będzie zabezpieczona.

W 2013 r. 98 proc. surowca przerabianego w Płocku to była ropa REBCO, czyli ze Wschodu. Obecnie ten gatunek jest przerabiany w ok. 50 proc., reszta pochodzi m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Ciągłość pracy naszych rafinerii i bezpieczeństwo energetyczne Polski jest dla nas priorytetem.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami, producentami surowca na świecie, mamy możliwość zabezpieczenia dostaw z kierunków alternatywnych. Już teraz na bieżąco korzystamy z opcji zakupów spotowych, aby zabezpieczyć pracę rafinerii. Jest to możliwie, bo od czterech lat z zarządem mocno stawiamy na dywersyfikację dostaw surowców. Dodatkowo, jako jedyna rafineria w tej części Europy, mamy pełne magazyny surowca w kawernach solnych w naszej spółce IKS Solino, które dodatkowo zabezpieczają i wzmacniają naszą niezależność” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Daniel Obajtek.

Paliwa nie brakuje

Orlen zapewnił, że w Polsce nie brakuje paliwa, a spółka ma dodatkowo możliwość ewentualnego uzupełniania bilansu paliw zarówno z dwóch rafinerii grupy w Czechach, jak i dodatkowo z rafinerii w Możejkach. W przypadku zakładu na Litwie transport możliwy jest zarówno drogą kolejową, jak i morską.

„W Grupie Orlen zabezpieczone są także wszystkie procesy logistyczne związane z dostawą paliw. Nie występują przerwy w funkcjonowaniu terminali i baz magazynowych” – podał Orlen. 

Źródło: PAP BIZNES