PIT 2018: dopłata podatku? Zapłacisz bezpośrednio z usługi Twój e-PIT

PIT 2018: dopłata podatku? Zapłacisz bezpośrednio z usługi Twój e-PIT
Fot. stock.adobe.com/ellaa44
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła możliwość opłacenia podatków za pomocą Paybynet - systemu szybkich płatności internetowych. Rozliczenie odbywa się on-line, bezpośrednio z poziomu portalu podatkowego Twój e-PIT.

#KIR uruchomiła możliwość opłacenia podatków za pomocą #Paybynet. Rozliczenie odbywa się on-line, bezpośrednio z portalu podatkowego #TwojePIT #podatki #PIT @RzecznikKIR

Zlecenie przelewu podatkowego stało się prostsze niż realizacja płatności innymi kanałami. Wszystkie dane potrzebne do przelewu, w tym np. dane właściwego urzędu podatkowego i kwota dopłaty, prezentowane są automatycznie. W ten sposób swoje podatki jako pierwsi mogą zapłacić klienci PKO Banku Polskiego, korzystając z płatności „Płacę z iPKO” lub „Płacę z Inteligo”. Wkrótce to rozwiązanie udostępnią swoim klientom kolejne banki.

Czytaj także: Twój e-PIT uruchomiony. Jak skorzystać z wypełnionego zeznania i sprawdzić swoje rozliczenie?

Osoby rozliczające się ze swoich dochodów za 2018 r., na podstawie PIT-37 i PIT-38, po zalogowaniu do portalu podatkowego podatki.gov.pl. znajdą usługę Twój e-PIT i przygotowane  przez urząd skarbowy zeznanie podatkowe. Podatnik podejmuje decyzję o sposobie dalszego postępowania – może skorzystać z PIT przygotowanego przez administrację skarbową lub złożyć deklarację podatkową samodzielnie.

Czytaj także: PIT 2018 na ostatnią chwilę – krótko i zwięźle

Jak uregulować dopłatę?

W przypadku decyzji o rozliczeniu elektronicznym, klienci PKO Banku Polskiego ewentualną dopłatę podatku mogą zrealizować bezpośrednio z serwisu Twój e-PIT, poprzez zlecenie płatności podatkowej z wykorzystaniem systemu Paybynet. Klienci mogą zlecać takie przelewy po wyborze metody płatności „Płacę z iPKO” lub „Płacę z Inteligo” podobnie jak w przypadku płatności za zakupy w sklepach internetowych. Zlecenie takiej transakcji w serwisie Twój e-PIT jest dużo prostsze, niż zlecenie tradycyjnego przelewu podatkowego – wszystkie potrzebne dane podstawiane są automatycznie. Nie ma konieczności wybierania typu zobowiązania podatkowego czy wyszukiwania właściwego urzędu skarbowego. Niezbędne dane są przekazywane do banku z portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Zadaniem podatnika jest tylko autoryzacja  płatności.

Czytaj więcej informacji na temat rozliczenia PIT za 2018 rok >>>

– Pierwsze dni dostępności płatności podatkowych w Paybynet pokazują, że usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. To dowodzi, że dostarczając narzędzia wspierające cyfryzację procesów na linii państwo-obywatel trafiamy w potrzeby klientów otwartych na korzystanie
z e-usług – mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR. – Sprawne uruchomienie płatności podatkowych we współpracy z PKO Bankiem Polskim jest początkiem procesu, którego celem jest umożliwienie dostępu do tej usługi wszystkim klientom bankowości elektronicznej w Polsce. Mamy nadzieję, że już w najbliższych tygodniach dołączą kolejne banki – dodaje Piotr Alicki.

System płatności internetowych

Paybynet to system płatności internetowych, który umożliwia bezpośrednie przekazywanie pieniędzy z konta bankowego klienta na konto odbiorcy. Jest dostępny przez 24 godziny na dobę.

– Uruchomienie przelewów podatkowych Paybynet przez PKO Bank Polski to kolejny element budowania coraz lepszego i pełniejszego doświadczenia klienta związanego
z płatnościami, obok takich usług jak płatności kodem BLIK w Internecie, przelewy natychmiastowe, przelewy na telefon BLIK czy płatności zbliżeniowe kartą, telefonem czy zegarkiem. Dzięki nowej metodzie płatności, nasz klient szybko i wygodnie może zainicjować transakcje z poziomu portalu podatkowego „Twój e-PIT” i zlecić dopłatę należnego podatku, bez konieczności wybierania typu zobowiązania podatkowego i jego parametrów specyficznych dla płatności podatku czy wyszukiwania właściwego urzędu skarbowego – mówi Paweł Placzke, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa / KIR