Pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat stanął w kościele w Krakowie

Pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat stanął w kościele w Krakowie
Ofiaromat Fot. Karol Sobczyk/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach stanął pierwszy w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromat. Urządzenie pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych.

#Ofiaromat pozwala składać ofiary na potrzeby parafii za pomocą transakcji bezgotówkowych #PłatnościBezgotówkowe @bezgotowkowa

Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi Karol Sobczyk, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Czytaj także: Bezgotówkowa rewolucja w polskich kościołach?

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy.

Urządzenie jest personalizowane. – Możemy wykonać urządzenie adekwatne do estetyki wnętrza kościoła, a każdy proboszcz będzie mógł w prosty sposób decydować o tym, co pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, w tym m. in. wskazywać cele, na które darczyńca będzie mógł przekazać ofiarę (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim) – wyjaśnia Wojciech Burzyński, współtwórca projektu. Ofiaromat posiada wersje językowe. Wzorowany jest na podobnych urządzeniach funkcjonujących już w wielu krajach Europy (m. in. w Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech czy na Węgrzech).

Parafia w Mistrzejowicach dołączyła także do programu “Polska bezgotówkowa”

W kancelarii zainstalowano bardzo prosty w obsłudze terminal. – To stanowi ułatwienie, dodatkową opcję, nie zaś przymus. Ludzie różnie reagują na kwestię pieniędzy w Kościele. Jest to temat drażliwy – zauważa ks. Kopicz, ale dodaje, że przy pełnej transparentności finansów w parafii, należy również wychodzić naprzeciw ludziom, którzy potrzeby Kościoła rozumieją i chcą go wspierać także finansowo. – Jako Kościół nie możemy przespać pewnych zmian. Te działania mają nam pomagać – zaznacza ks. Kopicz.

Kolejne ofiaromaty powinny pojawić się w kościołach Archidiecezji Krakowskiej na przełomie roku 2019/2020.

Polska Bezgotówkowa – radykalna zmiana rynku płatności w Polsce

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej