Pierwsze sukcesy ThyssenKrupp po przemianie
W ciągu ostatnich tygodni ThyssenKrupp, jeden z czołowych niemieckich producentów stali, wykonał pierwszy krok ku restrukturyzacji swojej działalności. Celem jest przemiana w spółkę bardziej efektywną w zakresie wykorzystywanych technologii.
Konieczność przekształcenia modelu biznesowego jest konsekwencją błędnych inwestycji poczynionych w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Błędy z ostatnich trzech lat kosztowały spółkę osiem miliardów euro.
Piątego listopada spółka ogłosiła wspólne przedsięwzięcie z jednym z włoskich dostawców technologii elektrochemicznych. Będą wspólnie pracować nad zupełnie nowym dla ThyssenKrupp projektem elektrowni. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że ThyssenKrupp z tego typu produkcji i sprzedaży prądu będzie zarabiać do kilkuset milionów euro rocznie.
Ponadto kolejny stalowy gigant – ArcelorMittal zwiększył swoje zainteresowanie przejęciem fabryki w Calvert w stanie Alabama. Transakcja może dojść do skutku z powodu niższej od spodziewanej produkcji ThyssenKrupp w Brazylii. Obie wytwórnie zostały otwarte w tym samym czasie i miały się wzajemnie uzupełniać. Niestety z powodu niższej produkcji surowca w Brazylii, utrzymywanie amerykańskiego biznesu byłoby zupełnie nierentowne. Turbulencje związane z działalnością prowadzoną w Amerykach były głównym powodem przeceny akcji ThyssenKrupp i dodatkowo zmusiły spółkę do odpisów rzędu 3,6 mld euro w 2012 roku.
Spółka niedawno zaczęła przezwyciężać problemy finansowe głównie za sprawą podejmowania odważnych strategicznych decyzji, jak choćby stworzenie konglomeratów z angielsko-szwedzką spółką Cevian Capital, która podwyższyła swoje udziały w ThyssenKrupp do 6,1% i zobowiązała się do realizowania długoterminowego planu zwiększenia efektywności niemieckiego giganta.
W ostatnim tygodniu Światowa Organizacja Stali podała w swoim raporcie relatywnie pozytywne prognozy dla sektora wydobywczo-wytwórczego. Oczekuje się wzrostu zużycia stali o ponad 3% w 2013 i 2014 roku. Czynnikami ryzyka są tu jednak przyciągający się kryzys w strefie euro oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach. Problemy te mogą nadal ciążyć przemysłowi stalowemu mimo, że gospodarki te otrzymują wsparcie poprzez politykę monetarną od swoich banków centralnych.
Kolejnym faktem, który dla akcji ThyssenKrupp ma pozytywny wydźwięk, jest dobra koniunktura na niemieckiej giełdzie, gdzie główny indeks rósł w tym roku o przeszło 15%. Napływ środków, między innymi ze strony funduszy indeksowych, również pomaga akcjom spółki. Poszukując okazji transakcyjnych na akcjach ThyssenKrupp warto jednak pamiętać, że kurs jest bardzo podatny na czynniki makroekonomiczne oraz zmiany na rynkach surowców.
Lukas Abelmann,
specjalista rynku CFD i Forex,
City Index